Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz milczenia w Stalowej Woli w 37. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Marsze milczenia odbywają się w Stalowej Woli 13 grudnia od 2002 roku, dla uczczenia ofiar stanu wojennego
Marsze milczenia odbywają się w Stalowej Woli 13 grudnia od 2002 roku, dla uczczenia ofiar stanu wojennego Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli tradycyjnie przypomniano 37. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i uczczono ofiary komunistycznych rządów

Obchody rozpoczęły się o godzinie 17.15 przed krzyżem obok bramy numer 3 Huty „Stalowa Wola”. Członkowie „Solidarności”, jej sympatycy i mieszkańcy modlitwą, którą poprowadził duszpasterz robotników ksiądz Krzysztof Kida - proboszcz parafii Opatrzności Bożej, uczcili pamięć ofiar stanu wojennego. Pod krzyżem delegacje związkowców i samorządu złożyli wiązanki kwiatów.

- Dzisiejsze uroczystości wprowadziliśmy w 2002 roku, żeby nasze dzieci, nasze młodsze pokolenie pamiętało o tym, że ta data jest dla nas haniebna, że tej rocznicy nie powinno być. To wynik z tego, że rząd nie poważał społeczeństwa - mówił Henryk Szostak, szef hutniczej Solidarności. Pochwalił obecny rząd za realizację postulatów „Solidarności”.

Następnie w milczeniu, ulicami miasta, przemaszerowali do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie wzięli udział w Eucharystii odprawionej w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej proboszcz ksiądz Edward Madej. On też skierował do zebranych słowo Boże. - Chcemy dziś zawierzać Bogu wszystkie sprawy Kościoła i naszej ojczyzny. Będziemy się modlić za tych, którzy w tamtym czasie ofiarowali swoje zdrowie i życie dla dobra narodu. A dla tych, którzy odeszli do Pana, wypraszać dar życia wiecznego - powiedział proboszcz.

Po Mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą poświęconą kapelanowi „Solidarności” błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce oraz przed pomnikiem świętego Jana Pawła II

Modlitwa za osoby represjonowane i ofiary stanu wojennego oraz zapalenie wieczorem w oknie symbolicznej świecy są 13 grudnia już po raz kolejny wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach. W dzień modlitw za ofiary stanu wojennego Polacy wspominają osoby represjonowane w tamtym czasie. Uczestniczą w Mszach św., składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 37 lat.

Jak co roku do włączenia się w akcję społeczno-edukacyjną “Ofiarom stanu wojennego Zapal światło Wolności” zachęcił Instytut Pamięci Narodowej. Akcja odbywa się 13 grudnia pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, a udział w niej bierze wielu polityków i tysiące Polaków, którzy zechcieli o godzinie 19.30 zapalić w oknie świecę, by upamiętnić tych, którzy z powodu represji stanu wojennego nie doczekali wolnej Polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. PORODÓWKI - NOWE PRAWA RODZĄCYCH

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie