MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci i wspomnienie o żydowskich mieszkańcach Tarnobrzega, wypędzonych i zamordowanych podczas Holokaustu [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W Tarnobrzegu wspominano żydowskich mieszkańców, którzy przez ponad trzy wieki stanowili zdecydowaną większość społeczności miasta. Hołd wypędzonym i zamordowanym przez hitlerowców w 1939 roku oddali mieszkańcy w Marszu Pamięci szlakiem od cmentarza do dawnej synagogi oraz spotkaniach rocznicowych.

82 lata temu, 2 października 1939 roku, rozpoczęła się zagłada Żydów w Tarnobrzegu. Tego dnia hitlerowcy nakazali Żydom stawić się na Rynku. Odebrano im wszystkie wartościowe rzeczy. Tych, którzy nie byli w stanie iść dalej, rozstrzelano. Pozostałych popędzono w kierunku Sanu. Wydarzenie to miało bardzo dramatyczny przebieg, większość już nigdy nie wróciła do swojego domu.

Wspominał o tym podczas spotkania na cmentarzu żydowskim przy ulicy Marii Dąbrowskiej dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika zaprezentowali poetyckie utwory Primo Leviego, pisarza i świadka Holokaustu.

Jednym z gości okolicznościowego spotkania był Zvi Kinstlish z Izraela. Mężczyzna przyjechał do Tarnobrzega, aby zobaczyć miasto, w którym urodził się i mieszkał do 1934 roku jego ojciec.

Uczestnicy uroczystości na macewach pozostawili kamyki pamięci, następnie przeszli z ohelu pod dawną synagogę przy ulicy Szerokiej (siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej), a następnie do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie wykład o kulturze żydowskiej wygłosił Bartosz Duszyński z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie.

Rocznicowym obchodom towarzyszy także pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown”. Film zostanie zaprezentowany 6 października o godzinie 18 w Kinie Wisła. Jest to dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Opowiada o spotkaniu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza dwóch artystów w Krakowie - rodzinnym mieście ich obu, w którym się spotkali i przeżyli wojenną traumę.

Bilet na seans kosztuje 14 zł.

Obchody odbywają się pod patronatem prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie