Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meduzy zadomowiły się w wodzie nowodębskiego zalewu

Klaudia Tajs [email protected]
W nowodębskim zalewie obowiązuje zakaz kąpieli, dlatego nie ma zagrożenia poparzenia meduzą.
W nowodębskim zalewie obowiązuje zakaz kąpieli, dlatego nie ma zagrożenia poparzenia meduzą. Klaudia Tajs
Wędkarze, kajakarze i osoby pływającej na rowerkach po nowodębskim zalewie mają od kilku dni towarzystwo w wodzie. To meduzy słodkowodne, których największe skupiska można zaobserwować na środku zalewu oraz w pobliżu wyspy.

ZOBACZ TEŻ:
Morze wyrzuca na plaże Kalifornii tysiące błękitnych meduz

(dostawca CNN Newsource)

Okazy są wielkości kilku centymetrów. Z każdym dniem jest ich coraz więcej. Ich rozmnażaniu sprzyja ogrzana przez panującą w ostatnich dniach wysoką temperaturę woda. Pojawieniem się meduz zainteresowali się także biolodzy, którzy już oglądali ją z bliska. Tłumaczyli, że temperatura wody musi wynieść co najmniej 25 stopni Celsjusza, aby ze znajdującego się na dnie zbiornika polipa, wykształciła się meduza. Warunek został spełniony.

O pływających w zalewie meduzach, miejscowe władze dowiedziały się od turysty, który przyszedł do urzędu ze słoikiem i pokazał, że temat meduz w pobliskim zbiorniku to nie jest żart i fantazja. Mając taki dowód, władze wkroczyły do akcji pod hasłem "bezpieczeństwo". - Powiem szczerze, że w pierwszej kolejności sprawdziłem, czy to nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników zalewu - mówi Zygmunt Żołądź, wiceburmistrz Nowej Dęby.

- Czytałem w Internecie i okazuje się, że występowanie tego rodzaju meduz nie powoduje żadnych zagrożeń, dlatego należy to przyjąć jako ciekawostkę przyrodniczą.

W Polsce ten gatunek meduzy najczęściej można spotkać w akwariach. Zatem, w jaki sposób meduza zadomowiła się w nowodębskim zalewie? Jej pojawienie się tłumaczy Janusz Wepsięć z Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu. Nie ukrywa on, że do jej występowania przyczynił się człowiek, ponieważ jej naturalny obszar bytowania to Chiny. - Co ciekawe w 1998 roku meduzy odnotowano w starorzeczach Wisły, w Tarnobrzegu - mówi. - Literatura mówi, że Tarnobrzeg był w zasięgu tego organizmu. Teraz pytanie, czy nadal pozostaje w tym środowisku. Prawdopodobnie tak. Z tego względu, że jej przetrwalniki mogą przeżyć nawet 40 lat w stanie hibernacji.

Władze Nowej Dęby zapewniają, że meduza nie zagraża użytkownikom miejscowego zalewu. Jednak przypominają, że w zalewie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie