Miasto Stalowa Wola chce pozyskać tereny pod inwestycje przez wylesienie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
We wrześniu 2018 roku, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny ogłosił, że gmina ubiega się o zgodę na poszerzenie strefy ekonomicznej o 140 hektarów.

140 hektarów które mają być pozyskane znajduje się w obrębie istniejącej już strefy gospodarczej. Nie jest to teren sąsiadujący z osiedlami mieszkaniowymi. Tereny te znajdują się jak wyjaśnił prezydent „na zapleczu” Huty, w stronę Bojanowa.

Na wczorajszym Pikniku Rodzinnym w Stalowej Woli, podczas wystąpienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zakomunikował, że las nie powinien być barierą dla rozwoju gospodarczego. Był to przytyk w stronę Lasów Państwowych.

Lasy państwowe zajmują 7,6 miliona hektarów i na ich terenie możliwe jest zbieranie runa leśnego - jagód, grzybów. Jednostka jest reprezentantem Skarbu Państwa w zakresie zarządzania mieniem. Kontrolują również pozyskiwanie drewna z lasów, jeśli wykonanie takiej działalności zleci i opłaci właściwe starostwo powiatowe.

Zapytany o słowa prezesa Kaczyńskiego prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, odparł, że w swojej wypowiedzi nakreślił on istotę sprawy z punktu widzenia interesu miasta. - Wiemy, że to nie są łatwe procesy, z punktu uzyskania zgód na objęcie takiego terenu nowa strefą ekonomiczną. To kluczowy, bardzo istotny głos, za który bardzo serdecznie dziękuję panu prezesowi - stwierdził prezydent.

Prezydent wyjaśniał, że na terenie Stalowej Woli w granicach administracyjnych Lasy Państwowe posiadają ponad 6,5 tysiąca hektarów lasów, co stanowi 63 procent powierzchni: - Z punktu widzenia tych terenów, 140 hektarów które chcemy pozyskać to procent w udziale ekologicznym, środowiskowym. Mnie bardzo cieszy, że Stalowa Wola ma to błogosławieństwo lasu, natomiast to co zostało bardzo mocno wypowiedziane, las nie może stanowić bariery rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w momencie kiedy stoimy przed szansą pozyskania dużych inwestorów, którzy na wiele lat mogliby odmienić sytuację gospodarczą Stalowej Woli.

Działania w tej sprawie podjęła jeszcze Rada Miasta minionej kadencji, zmieniając plan miejscowy. Proces ten powinien zakończyć się w grudniu tego roku. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zapadną kluczowe decyzje, w tym opracowanie profesjonalnej oferty dla inwestorów.

Poszerzenie strefy ekonomicznej to pomysł, który „przewijał się” przez wiele ostatnich kadencji. Nie był to temat łatwy bo w grę wchodziło przejęcie terenu od Lasów Państwowych i ich wylesienie.

- Mamy bogactwo leśne w zasięgu wzroku, tuż za opłotkami miasta, a nawet w jego centrum. Dla ścisłości podam, że lesistość czyli udział procentowy lasu w powierzchni ogólnej, miasta Stalowa Wola wynosi sześćdziesiąt procent, a całego powiatu stalowowolskiego pięćdziesiąt dwa procenty - ocenia nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów. - Mało jest w Polsce i Europie miast i powiatów, w których wyznacznik jakości środowiska czyli udział powierzchniowy lasu przekroczyłby pięćdziesiąt procent, jak w naszym przypadku - stwierdził nadleśniczy. Las pełni funkcje ochronne, ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
globo

Nowe molochy aluminiowe please

G
Gość

brawo panie prezydencie nowe miejsca pracy to podstawa

Dodaj ogłoszenie