Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Stalowa Wola chce pozyskać tereny pod inwestycje przez wylesienie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
We wrześniu 2018 roku, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny ogłosił, że gmina ubiega się o zgodę na poszerzenie strefy ekonomicznej o 140 hektarów.

140 hektarów które mają być pozyskane znajduje się w obrębie istniejącej już strefy gospodarczej. Nie jest to teren sąsiadujący z osiedlami mieszkaniowymi. Tereny te znajdują się jak wyjaśnił prezydent „na zapleczu” Huty, w stronę Bojanowa.

Na wczorajszym Pikniku Rodzinnym w Stalowej Woli, podczas wystąpienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zakomunikował, że las nie powinien być barierą dla rozwoju gospodarczego. Był to przytyk w stronę Lasów Państwowych.

Lasy państwowe zajmują 7,6 miliona hektarów i na ich terenie możliwe jest zbieranie runa leśnego - jagód, grzybów. Jednostka jest reprezentantem Skarbu Państwa w zakresie zarządzania mieniem. Kontrolują również pozyskiwanie drewna z lasów, jeśli wykonanie takiej działalności zleci i opłaci właściwe starostwo powiatowe.

Zapytany o słowa prezesa Kaczyńskiego prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, odparł, że w swojej wypowiedzi nakreślił on istotę sprawy z punktu widzenia interesu miasta. - Wiemy, że to nie są łatwe procesy, z punktu uzyskania zgód na objęcie takiego terenu nowa strefą ekonomiczną. To kluczowy, bardzo istotny głos, za który bardzo serdecznie dziękuję panu prezesowi - stwierdził prezydent.

Prezydent wyjaśniał, że na terenie Stalowej Woli w granicach administracyjnych Lasy Państwowe posiadają ponad 6,5 tysiąca hektarów lasów, co stanowi 63 procent powierzchni: - Z punktu widzenia tych terenów, 140 hektarów które chcemy pozyskać to procent w udziale ekologicznym, środowiskowym. Mnie bardzo cieszy, że Stalowa Wola ma to błogosławieństwo lasu, natomiast to co zostało bardzo mocno wypowiedziane, las nie może stanowić bariery rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w momencie kiedy stoimy przed szansą pozyskania dużych inwestorów, którzy na wiele lat mogliby odmienić sytuację gospodarczą Stalowej Woli.

Działania w tej sprawie podjęła jeszcze Rada Miasta minionej kadencji, zmieniając plan miejscowy. Proces ten powinien zakończyć się w grudniu tego roku. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zapadną kluczowe decyzje, w tym opracowanie profesjonalnej oferty dla inwestorów.

Poszerzenie strefy ekonomicznej to pomysł, który „przewijał się” przez wiele ostatnich kadencji. Nie był to temat łatwy bo w grę wchodziło przejęcie terenu od Lasów Państwowych i ich wylesienie.

- Mamy bogactwo leśne w zasięgu wzroku, tuż za opłotkami miasta, a nawet w jego centrum. Dla ścisłości podam, że lesistość czyli udział procentowy lasu w powierzchni ogólnej, miasta Stalowa Wola wynosi sześćdziesiąt procent, a całego powiatu stalowowolskiego pięćdziesiąt dwa procenty - ocenia nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów. - Mało jest w Polsce i Europie miast i powiatów, w których wyznacznik jakości środowiska czyli udział powierzchniowy lasu przekroczyłby pięćdziesiąt procent, jak w naszym przypadku - stwierdził nadleśniczy. Las pełni funkcje ochronne, ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie