Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Stalowa Wola chce przejąć lotnisko w Turbi i zrobić z niego bramę

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieża kontroli lotów na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi wymaga inwestycji, tak jak pozostałe obiekty i płyta
Wieża kontroli lotów na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi wymaga inwestycji, tak jak pozostałe obiekty i płyta Zdzisław Surowaniec
Czy lotnisko w Turbi pomoże szybować Stalowej Woli na poziomie miast o najwyższym rozwoju gospodarczym? Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta przedstawił radnym podczas Sesji Rady Miejskiej propozycję, by miasto przejęło lokalny port lotniczy. Pierwsze, wstępne kroki w tej sprawie zostały już poczynione.

Na przejęciu zarządu obiektem zyska nie tylko samo miasto, ale przede wszystkim lądowisko. Samorząd miasta nie mógł do tej pory podejmować działań w poszukiwaniu środków zewnętrznych, aby dokonać modernizacji lotniska i wykorzystać go na cele gospodarcze oraz sportowe.

– Jedenastego marca tego roku nadzwyczajne walne zgromadzenie członków Aeroklubu podjęło uchwałę, którą upoważniło zarząd do wypracowania warunków przekazania majątku Aeroklubu na rzecz Miasta Stalowej Woli. To jest decyzja o kluczowym znaczeniu, aby myśleć o rozwoju tej infrastruktury lotniskowej – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zmieniała się również prawna sytuacja lotniska, gdyż stało się ono lotniskiem ogólnodostępnym. Jest wpisane na mapę lotnisk o takim znaczeniu, co zmienia jego profil.

– Lotnisko w Turbi jest niewykorzystaną bramą rozwojową dla Stalowej Woli – mówił włodarz miasta. - Krosno i Mielec posiadają swoje lotniska, w które przez lata inwestowały. My ten proces mamy opóźniony i przegrany, ale to nie oznacza, że mamy jego odbudowy zaniechać - dodał prezydent. Lotnisko Aeroklubu Stalowa Wola w Turbi ma powierzchnię 56 hektarów.

Prezydent wskazywał już rok temu mówiąc o rozwoju Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej na ten obiekt, jako szansę wzmocnienia gospodarczego hutniczego grodu. Miasto będzie chciało podjąć działania zmierzające do tego, by samorząd stał się zarządcą tego majątku. Prezydent zaznaczał, że istnieje możliwość pozyskania środków, które umożliwią modernizację lotniska, tak, by mogło być wykorzystane zarówno na cele biznesowe i sportowe.

Na lotnisku ntrwają obecnie Szybowcowe Mistrzostwa Polski. Już w przyszłym roku w Turbi odbędą się dwie duże imprezy promujące to miejsce – w maju Mistrzostwa Europy w Szybownictwie, później podkarpackie pokazy lotnicze, które miały miejsce już w Krośnie, a tym roku będą w Mielcu.

Obecnie trawiaste lotnisko, bez pasa startowego, dostosowane do potrzeb stalowowolskiego Aeroklubu, wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, sportowych i treningowych oraz przez modelarzy. Lotniskoi leży na terenie gminy Zaleszany. Miasto bedzie więc musiało podpisac taką umowe, aby mogło pozyskiwać pieniądze na majątek, który nie leży w jego granicach. A roboty jest tam dużo - od modernizacji wieży loniska po hangary i magazyny. Poprawy wymaga także płyta boiska , którą trzebaby wyrównać.

Lotnisko powstało wiosną 1939. Wówczas to Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8.

Podczas wojny lotnisko było sporym wojskowym lotniskiem, w 1944 roku posiadało betonowy pas startowy oraz komplet zabudowań lotniskowych. Z lotniska po wojnie korzystali Rosjanie.

W 1950 roku powstał tu Ośrodek Lotniczy, który w 1957 roku przejął Aeroklub Stalowa Wola pod patronatem Zakładów Południowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie