Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki gminy Grębów skorzystały z bezpłatnych badań

KLAUDIA TAJS [email protected]
Mammobusy stały w sąsiedztwie Gminnego Centrum Kultury w Grębowie.
Mammobusy stały w sąsiedztwie Gminnego Centrum Kultury w Grębowie. Klaudia Tajs
O wyjątkowo dobrym dostępie do bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych mogą mówić mieszkanki gminy Grębów. W ostatnich dniach ich gminę odwiedziły aż dwa mammobusy i jeden cytomammobus.

Kazimierz Skóra, wójt gminy Grębów:

Kazimierz Skóra, wójt gminy Grębów:

Chcemy, by każda mieszkanka naszej gminy mogła skorzystać z bezpłatnych badań, dlatego odpowiedzieliśmy pozytywnie na trzy oferty, które były rozłożone w czasie.

Wszystkie trzy mobilne poradnie wykonywały badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program badań mammograficznych skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Z badań cytologicznych mogły korzystać młodsze panie. Badania co trzy lata mogą wykonać kobiety w wieku od 25 do 59 lat.

TRZY PODEJŚCIA

Ostatni raz mammobus odwiedził gminę Grębów przed dwoma laty. Jak mówią władze gminy zainteresowanie badaniami było ogromne. W tym roku, a dokładniej mówiąc od początku sierpnia, gminę odwiedziły aż trzy mammobusy, w tym jeden cytomammobus. Pierwszy przy Gminnym Centrum Kultury w Grębowie zaparkował mammobus z rzeszowskiej poradni walki z rakiem. Zastąpił go mammobus Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jako trzeci przyjechał cytomammobus mieleckiej Fundacji "SOS Życie".

WIĘCEJ BADAŃ

Władze gminy nie kryją, że kumulacja w jednym czasie mammobusów to przede wszystkich szerszy dostęp do badań.

- Zainteresowanie badaniami jest ogromne - twierdzi Kazimierz Skóra, wójt gminy Grębów. - Dzięki temu, że mobilne poradnie wymieniają się, z badań skorzysta większa liczba pań.

Dokładna liczba przebadanych kobiet będzie znana, po zakończeniu badań przez ostatni cytomammobus. - Z naszej strony udostępniłem media i wskazałem plac, na którym może stanąć mammobus - tłumaczy wójt. - Jako samorząd kładziemy nacisk nie tylko na upowszechnianie kultury i czy rozwój sportu, ale także zdrowie naszych mieszkanek, dlatego nie mam nic przeciwko kumulacji odwiedzających naszą gminę mammobusów.

SPRAWDZILIŚMY

Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100 procent pewności na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie