MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie pokazali jak można praktycznie wykorzystać wiklinę (zdjęcia)

Klaudia Tajs
Podczas kilkugodzinnych zajęć powstały płotki, kwietniki czy pergole.
Podczas kilkugodzinnych zajęć powstały płotki, kwietniki czy pergole. Klaudia Tajs
Wiklina to piękny materiał, z którego można wykonać prace użyteczne, to materiał, z którego można żyć - przekonuje Beata Zając, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Grębowie, w którym zorganizowano pierwsze spotkanie z wikliną.

[galeria_glowna]
"ABC wikliny" to hasło imprezy, której uczestnikami byli uczniowie szkół specjalnych, mających w swojej ofercie kształcenie w zawodzie ogrodnik. W warsztatach uczestniczyła młodzież ze specjalnego ośrodka z Grębowa, Ropczyc i Rzeszowa.

PERGOLE I KWIETNIKI

Podczas kilkugodzinnych zajęć uczestnicy wykonali duże formy ozdobne do ogrodów jak płotki, kwietniki czy pergole. Pojawiły się także nowe elementy. - To ramy pod parawan - tłumaczy dyrektor Beata Zając. - Jest to zupełnie nowa forma, gdyż to tej pory uczniowie wiklinowego parawanu jeszcze nie robili.

Materiał do pracy zorganizowali gospodarze. Przy grębowskim ośrodku, ze względu na klasę zawodową o profilu koszykarstwo i wikliniarstwo, wiklina uprawiana jest od wielu lat. Prace z wikliny wykonane na przestrzeni ostatnich lat zdobią park otaczający szkołę i internat. Są także prezentowane na okolicznościowych wystawach.

SWOJSKIE JADŁO

Spotkaniu z wikliną towarzyszyła część kulinarna w organizację, której włączyli się uczniowie szkoły zawodowej o profilu kucharz. Ponieważ wiklina łączy się z naturą, na stołach królowało polskie jadło. Młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowała kiełbasy, kaszanki, pierogi, gołąbki, smalec czy sakiewki z serem i szpinakiem. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego grilla.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek i upominek z wikliny.
Do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Grębowie uczęszcza 150 uczniów z różnym stopniem niepełnosprawności. To mieszkańcy byłego województwa tarnobrzeskiego. W ramach ośrodka działa pięć typów szkół. Placówka prowadzi także zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci dla lat siedmiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie