Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzież w Stalowej Woli rozmawiała o przyszłości miasta i powiatu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzież w Stalowej Woli rozważa o swojej przyszłości
Młodzież w Stalowej Woli rozważa o swojej przyszłości Zdzisław Surowaniec
W Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbyła się ciekawa debata młodego pokolenia Stalowej Woli na temat przyszłości miasta i powiatu.

Przyszłość powiatu stalowowolskiego - ciekawa debata młodzieży

Spotkanie pod nazwą: „Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Powiatu Stalowowolskiego?” pokazało w jaki sposób młodzież patrzy na swoje miejsce do życia i gdzie widzi swoją przyszłość.

– Cieszę się, że ta debata jest z udziałem młodych ludzi. Wśród wielu strategii, które podejmuje samorząd Stalowej Woli, mocno chcemy się skupić na rzeczowej debacie i spojrzeniu na potrzeby młodzieży. Jeżeli Wy jako młodzi ludzie mówicie, że nie widzicie perspektywy w Stalowej Woli, że to miasto nie odpowiada Waszym ambicjom, to my jako decydenci nie powinniśmy się obrażać, tylko to jest zadanie dla władz miasta, aby Wasze patrzenie na miasto zmienić. Podjęliśmy w ostatnich latach kroki, żeby Stalowa Wola była bardziej przyjazna dla Was i dawała perspektywy, ale wciąż mamy wiele do zrobienia. Chciałbym, żebyście mieli takie przeświadczenie, że po zdobyciu wykształcenia, może pierwszego doświadczenia zawodowego, chcecie tu wrócić. Moim celem jest, żeby to było miasto, które żyje, jest pełne energii, które daje perspektywy również te gospodarcze i związane z miejscem do życia. Ale to Wy młodzi musicie nam wskazać jakie należy podjąć inicjatywy, żeby tak było – zwrócił się do zebranej młodzieży Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Głos Młodzieżowej Rady Miasta w Stalowej Woli

Nie zabrakło też głosu przedstawiciela Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli. – Bardzo cenimy, że możemy wypowiedzieć się o naszym mieście, z którym przez wiele lat będziemy związani. Stalowa Wola to miasto, które ciągle się rozwija. To miasto z piękną przeszłością, ale jeszcze piękniejszą przyszłością, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Chciałbym, aby Stalowa Wola była miejscem, z którego jesteśmy dumni, że się wywodzimy. Zapraszam do składania wniosków, które pozwolą nam zmieniać miasto zgodnie z naszymi potrzebami – mówił Jakub Górak sekretarz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Zaklikowie Wiktor Przywara.

– W Was jest przyszłość, w Waszych rękach. Działalność Miejskiej Rady Młodzieżowej w Zaklikowie uświadomiła mi, że my młodzi możemy zrobić wszystko, możemy zmienić swoje życie o 180 stopni. Po powołaniu naszej rady powstało wiele inicjatyw, wolontariatów. Dzięki Waszym pomysłom jesteście w stanie zmienić Stalową Wolę. Chciałbym, żebyście zobaczyli też plusy tego miasta, bo macie tu bardzo dużo możliwości rozwoju. Jest to bardzo dobre miejsce do życia – mówił Wiktor Przywara.

Pozytywne aspekty życia w naszym mieście podkreśliła też przewodnicząca Stalowowolskiej Rady Kobiet Dorota Konieczna – Herdzik: – Zauważam bardzo aktywny rozwój Stalowej Woli. Dzieje się bardzo dużo inicjatyw dla mieszkańców. Boiska, Błonia i Park Zimnej Wody, CAS, zrewitalizowany Rynek w Rozwadowie, Muzeum COP to miejsca, które tętnią życiem. Jako Stalowowolska Rada Kobiet mamy propozycje działań na przyszły rok, które zgłosiliśmy do budżetu. Zapraszam do kontaktu i współpracy – mówiła.

Wtórował jej Tomasz Wosk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.

– 20 lat temu, kiedy skończyłem studia miałem podobne wątpliwości jakie macie teraz, czy zostać w Stalowej Woli, czy stąd wyjechać. Po tym czasie nie żałuję, że zostałem, bo miasto się ogromnie zmieniło, również pod względem rynku pracy – przyznał Tomasz Wosk.

Perspektywy życia dla młodych w mieście

O perspektywach gospodarczych opowiedział kolejny prelegent debaty – Tomasz Miśko, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

– Razem z prezydentem realizujemy jeden z najambitniejszych projektów na terenie strefy przemysłowej. Stalowa Wola jest miastem wielu naj. Pierwsze naj, to ma najlepszą młodzież reprezentowaną przez Was, kolejnym naj jest to, że jest to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Wiekowo jest jak Wasz rówieśnik, który zaprasza do rozmowy, żeby wspólnie tworzyć je z jednym z najmłodszych prezydentów. 9 lat temu mieszkańcy wybrali kierunek rozwoju miasta i postawili na młodość, ambicję, ciężką pracę, żeby stwarzać przestrzeń do rozwoju Waszych talentów. Dzisiaj w Stalowej Woli powstaje największy w Europie środkowej park przemysłowy do rozwoju najnowszych technologii – mówił Tomasz Miśko.

Młodzi obecni na debacie zauważyli, że miasto i powiat się rozwija, ale wskazali też pewne braki, które powodują, że Stalowa Wola nie do końca jest dla nich miejscem atrakcyjnym do życia. Podkreślają, że w Stalowej Woli i powiecie jest tworzonych wiele inicjatyw dla seniorów, dorosłych, dzieci, ale brakuje inicjatyw dla młodzieży.

– Podobają mi się parki, gdzie można wyjść na spacery, ale nie podoba mi się, że wygląd tego miasta jest szary, nudny. Młodzi nie chcą patrzeć na bloki z PRL, chcą kolorowej przestrzeni. – mówiła jedna z uczestniczek.

– Podobają mi się nowe, elektryczne autobusy, które zostały zakupione, ale zdecydowanym problemem są wyjazdy na dłuższe trasy autobusami PKS, albo zwykłe dojazdy do szkoły. Często się spóźniają lub w ogóle nie docierają – zauważyła kolejna z przedstawicielek młodego pokolenia.

– Za Pana kadencji naprawdę wiele się zmieniło w mieście. Bardzo podoba mi się inicjatywa Młodzieżowej Rady Miejskiej. Myślę, że moja przyszłość jest związana ze Stalową Wolą. Na razie nie mam planów, żeby wyjeżdżać. Podoba mi się tu i chciałbym rozwijać wspólnie to miasto – mówił jeden z uczestników.

Pomimo pojawiających się pozytywnych głosów, większość zebranych na debacie jasno wyraziła jednak chęć wyjechania z powiatu, przynajmniej na czas studiów. Wśród zarzutów pojawiał się brak przestrzeni do spotkań, niewystarczająca informacja o możliwości działania w różnych inicjatywach czy przedsięwzięciach.

Przyszłość miasta w rękach młodych

Spotkanie jednak zakończyło się konkluzją, że to w rękach młodzieży leży przyszłość Stalowej Wolu i powiatu i to oni swoimi działaniami są w stanie stworzyć takie miasto, w którym będą się czuli dobrze.

Organizatorem debaty: „Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Powiatu Stalowowolskiego?” była Fundacja Misji Obywatelskiej. Celem projektu był wzrost zaangażowania mieszkańców Podkarpacia, organizacji pozarządowych i społecznych w życie publiczne i obywatelskie w regionie. Projekt „Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia?” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Źródło: Urząd Miasta

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie