Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo o wniosków o wcześniejsze emerytury w stalowowolskim ZUSie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kierownik inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli Elżbieta Stelmach i Wojciech Dyląg- regionalny rzecznik prasowy ZUS na konferencji prasowej
Kierownik inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli Elżbieta Stelmach i Wojciech Dyląg- regionalny rzecznik prasowy ZUS na konferencji prasowej Zdzisław Surowaniec
Przejście z renty na emeryturę oraz minimalne wynagrodzenie w zakładzie pracy to najczęstsze powody złożenia wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli po zmianie przepisów.

ZOBACZ TAKŻE:
Wrocławska firma ma biura jak dworzec kolejowy

Źródło:gazetawroclawska.pl

Przypomnijmy: od października nastąpiło obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co spowodowało zwiększenie liczby składanych wniosków o emeryturę. W stalowowolskim Inspektoracie ZUS tylko w miesiącu wrześniu wpłynęło 1 tysiąc 199 wniosków, w październiku - 639. Obecnie - jak poinformowała kierownik Elżbieta Stelmach - wydano 1 tysiąc 450 decyzji przyznających emeryturę osobom uprawnionym.

- Wnioski cały czas napływają zarówno w powiatu stalowowolskiego jak i niżańskiego, a wypłaty świadczeń odbywają się terminowo - dodała kierownik Elżbieta Stelmach.

W rzeszowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obejmującym Inspektorat w Stalowej Woli, pierwsze emerytury wypłacono już dla ponad 6,6 tysiąca osób. Przeciętna wysokość świadczenia dla kobiet to około 1 tysiąc 500 złotych brutto, a dla mężczyzn - 2 tysiące 500 złotych brutto (od tej kwoty należy zapłacić podatek). jeśli na przykład emerytura wynosi 1 tysiąc 600 złotych brutto, należy odjąć 144 złotych na ubezpieczenie zdrowotne i 118 złotych zaliczki na podatek dochodowy. Do ręki emeryta trafi do wypłaty 1 tysiąc 338 złotych netto.

- Emerytura to nie obowiązek, ale prawo. Każdy musi podjąć samodzielną decyzję czy chce przejść na emeryturę czy pracować dalej. Oczywiście każdy rok pracy podwyższa świadczenie do 10 procent - wyjaśniał Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na Podkarpaciu w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych od lipca funkcjonuje 30 stanowisk doradcy emerytalnego, którzy odpowiadają potencjalnym emerytom na pytania dotyczące świadczenia, między innymi kiedy należy złożyć wniosek, jakie dołączyć dokumenty oraz od czego zależy wysokość emerytury. Dodatkowo może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia. W Stalowej Woli w godzinach funkcjonowania urzędu pomocą służy dwóch doradców emerytalnych. Jak wyliczono od lipca w województwie podkarpackim z ich porad skorzystało ponad 20 tysięcy klientów, w tym w stalowowolskim ZUS-ie w miesiącu październiku ponad 700 osób. Łączna liczba klientów ZUS w Stalowej Woli w sprawach emerytalno - rentowych wynosi ponad 1,8 tysięcy.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

W październiku 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów poleconych do płatników składek. Kierownik inspektoratu ZUS w Stalowej Woli apeluje za pośrednictwem mediów aby nie obawiać się i je odbierać. W przeciwnym razie od nowego roku mogą wystąpić trudności z płaceniem należności na rzecz ZUS.

ZUS śle listy z informacją o nowym indywidualnym numerze składkowym. Trafiają one do pracodawców, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających nianię i innych uiszczających składki dobrowolnie. - Dużo listów do nas wraca z informacją, że nie podjęto go w terminie lub że adres jest nieodpowiedni - mówi Elżbieta Stelmach.

W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, ZUS wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku. Znikną trzy dotychczas obowiązujące rachunki wpłat (dla opłacających składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - cztery). Od tej daty każdy płatnik będzie składek będzie je opłacał na swój indywidualny rachunek w ZUS, który zawiera numer NIP płatnika.

- W przypadku gdy płatnik składek posiada zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności - dodaje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Ważne zatem jest aby osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które posiadają zadłużenie z tytułu składek i są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego, do końca roku spłaciły zaległości lub zawarły z ZUS układ ratany. W innym przypadku w 2018 roku mogą wypaść z ubezpieczenia chorobowego.

Tylko w województwie podkarpackim nowe zasady odnoście opłacania składek dotyczą ponad 100 tysięcy podmiotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie