Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Model Bartosza Głowackiego po renowacji zostanie wystawiony na ekspozycji

Klaudia Tajs
Przekazany do tarnobrzeskiego muzeum model ma około 90 centymetrów wysokości i wymaga konserwacji.
Przekazany do tarnobrzeskiego muzeum model ma około 90 centymetrów wysokości i wymaga konserwacji. Klauda Tajs
O model pomnika Bartosza Głowackiego, który wyszedł spod ręki Michała Stefana Korpala, twórcy tarnobrzeskiego pomnika Bartosza wzbogaciło się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Rzeźbę podarowała prawnuczka artysty rzeźbiarza Ewa Nikodemska z Katowic.

- Model ten powstał w 1903 roku, czyli przed powstaniem naszego pomnika - tłumaczy Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Komitet budowy pomnika zlecił wykonanie projektu Michałowi Korpalowi. Artysta przygotował dwie wersje pomnika, które zostały zaprezentowane w ówczesnej siedzibie urzędu gminy.

DWIE WERSJE

O wyborze ostatecznej wersji, jak przypomniał dyrektor Wójcik decydowali mieszkańcy. Czym różnią się rzeźby? - Pierwotny model Bartosza jest opary tylko o koło, nie ma armaty - porównuje dyrektor Wójcik. - Był to taki skrót myślowy. Z roztrzaskanej armaty zostało tylko koło. Bartosz w jednym ręku trzyma charakterystyczną "krakuskę", a druga dłoń jest przygotowana do gestu zwycięstwa. Nie widać by w dłoni była pika czy kosa.

Ostatecznie wybrano tę wersję, której odbiciem jest dzisiejszy Bartosz, stojący na głównym placu miasta, - Natomiast okazało się, że ta druga wersja nie była nikomu znana - dodaje dyrektor Wójcik. - Pewnego dnia zadzwonił do nas brat Michała Korpala, który mieszka w Katowicach i zaproponował przekazanie rzeźby.

PO RENOWACJI NA EKSPOZYCJĘ

Model Bartosza jest już w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Jest wysoki na około 90 centymetrów i wykonany z gipsu. Waży ponad 15 kilogramów. Konserwacja w trakcie, której Bartoszowi zostanie doklejona prawa dłoń, potrwa kilka tygodni. Figurka Bartosza zostanie wystawiona na stałej ekspozycji w siedzibie Muzeum, a w przyszłości zostanie przeniesiona do ekspozycji na piętro Zamku w Dzikowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie