Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja linii kolejowej skróci podróż z Rzeszowa przez Stalową Wolę do Lublina

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na dworcu kolejowym w Stalowej Woli - Rozwadowie dwa odnowione perony mają już zmodernizowane tory i linie elektryczne
Na dworcu kolejowym w Stalowej Woli - Rozwadowie dwa odnowione perony mają już zmodernizowane tory i linie elektryczne Zdzisław Surowaniec
Od 13 września pociągi wróciły na zmodernizowany odcinek z Lublina do Kraśnika. Największy projekt kolejowy wkroczył w kolejny etap. Prace przeniosły się na odcinek Kraśnik – Zaklików. Efektem inwestycji będą krótsze przejazdy i większe bezpieczeństwo.

Jak informują Polskie Linie Kolejowe, prace realizowane przez spółkę na 100-kilometrowej trasie Stalowa Wola Rozwadów – Lublin to pierwsza od 30 lat tak duża elektryfikacja linii kolejowej w Polsce. Przebudowa pozytywnie wpłynie na obsługę ruchu regionalnego od stacji Stalowa Wola Rozwadów do linii Warszawa Lublin – Dorohusk, i na usprawnienie transportu towarów pomiędzy kopalnią węgla kamiennego w Bogdance, a elektrownią węglową w Połańcu.

– Elektryfikacja głównej linii łączącej Lubelszczyznę i Podkarpacie zwiększy konkurencyjność ekonomiczną regionów i wpłynie na lepsze warunki życia mieszkańców. Realizacja projektu w ramach KPK poprawi sieć kolejową w Polsce Wschodniej, zapewni lepsze połączenia miedzy miastami wojewódzkimi – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, cytowany na stronie internetowej PKP.

Dodatkowo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają zrealizować łącznicę między liniami Lublin – Warszawa i Lublin – Stalowa Wola. Takie rozwiązanie usprawni komunikację kolejową w aglomeracji lubelskiej, pozwoli na omijanie przez pociągi towarowe głównej stacji. Od września pasażerom wyższy komfort obsługi zapewniają nowe perony na zmodernizowanych stacjach i przystankach.

Pasażerowie zyskają dwa nowe przystanki w Zaklikowie i Stalowej Woli - Charzewicach. Oczekiwanym efektem prac będą krótsze o około 20 minut podróże na trasie Lublin – Stalowa Wola oraz na trasie Lublin – Rzeszów.

Pasażerowie wsiadają już do pociągów z nowych peronów w Kraśniku, Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wsi i Pułankowicach. Perony są wyposażone w nowe ławki, wiaty, oświetlenie oraz informację pasażerską. Wszystkie obiekty są wyższe, ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Wyremontowane tory
- Na trzydziestosześcio kilometrowym odcinku z Lublina do Kraśnika wyremontowano już tory, obiekty inżynieryjne i przejazdy, postawiono konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. We wrześniu wykonawca rozpoczął prace na kolejnym odcinku Kraśnik – Zaklików. Efekty prac widać także na stacji Stalowa Wola Rozwadów. Po zakończeniu wszystkich prac i elektryfikacji pociągi pojadą z prędkością do 120 kilometrów na godzinę – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Poziom bezpieczeństwa na zmodernizowanym odcinku poprawia sygnalizacja przejazdowa na 8 skrzyżowaniach.

W tym miesiącu prace przeniosły się na kolejny odcinek Kraśnik – Zaklików. Wykonawca przystąpił do demontażu urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zabudowy fundamentów sieci trakcyjnej oraz oczyszczania tłucznia specjalistyczną maszyną. Roboty obejmują modernizację torów i rozjazdów, obiektów inżynieryjnych, peronów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz zabudowę sieci trakcyjnej. 20 przystanków zostanie zmodernizowanych i dostosowanych do oczekiwanego standardu obsługi.

Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na czas modernizacji przewoźnicy wprowadzili autobusową komunikację zastępczą.

Większe bezpieczeństwo
Większy poziom bezpieczeństwa na trasie zapewni przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych, wymiana 56 rozjazdów oraz remont 46 i przebudowa 24 obiektów inżynieryjnych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów. Inwestycja zakończy się w 2019 roku.

Całkowita wartość projektu to wydatek 367 miliona złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wynosi 311,9 miliona złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: Sportowy flesz filmowy. Którzy sportowcy mają najwięcej dzieci?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie