Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizują bibliotekę, a lokatorzy... protestują

Grzegorz LIPIEC
Mieszkańcy okolicznych bloków są zaniepokojeni faktem, że "dobudówka” biblioteki będzie zdecydowanie za wysoka. Na zdjęciu widać, jaka jest odległość między budynkiem Biblioteki Pedagogicznej a blokiem przy ulicy Wyspiańskiego 2.
Mieszkańcy okolicznych bloków są zaniepokojeni faktem, że "dobudówka” biblioteki będzie zdecydowanie za wysoka. Na zdjęciu widać, jaka jest odległość między budynkiem Biblioteki Pedagogicznej a blokiem przy ulicy Wyspiańskiego 2. Grzegorz Lipiec
Mieszkańcy bloku przy ulicy Wyspiańskiego 4 są przeciwni rozbudowie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Właściciele mieszkań mówią, że prawo budowlane zostało złamane, dyrekcja biblioteki zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z "literą prawa".

1 mln 278 tys. zł

1 mln 278 tys. zł

Koszt modernizacji i rozbudowy Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu wyniesie dokładnie 1 mln. 278 tys. zł., z czego znaczna część pieniędzy pochodzić będzie z Unii Europejskiej.

Do naszej redakcji dotarło pismo zaniepokojonych mieszkańców bloku przy ulicy Wyspiańskiego 4, którzy uważają, że rozbudowa Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu jest nieprzemyślana i przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Za 1 milion 278 tysięcy złotych wkrótce Biblioteka Pedagogiczna zmieni się nie do poznania. Przybędzie nowe skrzydło z salą wystawową, ogromną czytelnią, pomieszczeniami, których będą magazynowane książki, a także pracownią komputerową. Ta inwestycja budzi kontrowersje wśród mieszkańców bloków ulicy Wyspiańskiego 2 oraz 4, między którymi znajduje się placówka.

ZA BLISKO, ZA WYSOKO I ZA CIEMNO

Pod listem podpisało się 21 lokatorów bloku przy ulicy Wyspiańskiego 4. W piśmie, które trafiło do redakcji Echa Dnia, wojewody podkarpackiego, marszałka Województwa Podkarpackiego, prezydenta Tarnobrzega oraz tarnobrzeskiego radnego Norberta Mastalerza, czytamy, że rozbudowa Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu budzi kontrowersje wśród właścicieli mieszkań. Niepokój potęguje brak konsultacji ze strony inwestora oraz samej biblioteki, a w końcu to lokatorzy też są stroną w sprawie.

Najwięcej zastrzeżeń budzi wysokość dobudowywanej części biblioteki. W piśmie czytamy: "Z informacji dyrekcji biblioteki wynika, że budowa sięgać będzie do pierwszego piętra naszego bloku, tymczasem buduje się kolejną kondygnację, która o ile nam wiadomo wraz z dachem będzie sięgać 3 piętra. Tak wysoki budynek pod naszymi oknami to wielka uciążliwość."
Autorzy skargi zwracają również uwagę na fakt, że budowa tego obiektu spowoduje spadek wartości mieszkań w bloku, choćby ze względu na zbyt bliską odległość między obiektami, a także znaczne ograniczenie w dostępie światła dziennego w pokojach znajdujących się od strony biblioteki.

Lokatorzy szukali już sprawiedliwości w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, czy też u inspektora nadzoru budowlanego. Jednak, twierdzą, że wszystkie organy, do których się zwracali działają na zwłokę.

Dwudziestu jeden mieszkańców bloku przy ulicy Wyspiańskiego 4 uważa, że instytucją wydającym pozwolenie na rozbudowę biblioteki brakowało wyobraźni, bo ewidentnie naruszono w tym przypadku prawo budowlane.

ZGODNIE Z PRAWEM

Maria Dziamba, szefowa Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu zapewnia, że modernizacja obiektu odbywa się zgodnie z prawem budowlanym. Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie oraz u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Służby wojewody podkarpackiego również nie dostrzegają żadnych uchybień prawnych przy rozbudowie biblioteki.

KONIECZNA JEST TA MODERNIZACJA

Obiekt Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu powstał w 1981 roku. Od tamtej pory jest on wciąż remontowany. Jednak, jak się okazuje, z biegiem lat potrzeby placówki znacznie przewyższają możliwości lokalowe, związane z zajmowanymi pomieszczeniami. Dlatego też dyrekcja biblioteki w porozumieniu z marszałkiem województwa podkarpackiego podjęła decyzję o rozbudowie placówki.
Do najważniejszych nowości należeć pewnie będzie dobudowa dodatkowego skrzydła placówki, gdzie znajdą się między innymi pomieszczenia do przechowywania zbiorów bibliotecznych, czytelnia, pracownia komputerowa oraz sala wystawowa.
Całkowity koszt inwestycji wynosić będzie 1 mln 278 tysięcy złotych, z czego znaczna część pokryta zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie