Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum przyrody i techniki w Starachowicach

Jarosław PANEK
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, to kolejna placówka, którą można odwiedzić w ramach kolekcjonowania pieczątek do naszego wakacyjnego paszportu "Świętokrzyskie - Miejsce MOC - y”.
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, to kolejna placówka, którą można odwiedzić w ramach kolekcjonowania pieczątek do naszego wakacyjnego paszportu "Świętokrzyskie - Miejsce MOC - y”.
Muzeum Przyrody i Techniki jest bardzo młodą placówką muzealną. Powstało dopiero w 2001 roku i jest pierwszym muzeum uruchomionym w XXI wieku w Polsce.

Muzeum Przyrody i Techniki jest bardzo młodą placówką muzealną. Powstało dopiero w 2001 roku i jest pierwszym muzeum uruchomionym w XXI wieku w Polsce. Placówka obejmuje obszar 8 hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch chronologicznie następujących po sobie zakładów wielkopiecowych.

Starszy uruchomiono w roku 1841 a jego następcę w roku 1899. Oba stanowią one doskonałe przykłady technologicznego rozwoju dziewiętnastowiecznego hutnictwa, jako, że zachowały w całości swój tarasowy układ oraz ciąg technologiczny. Tutejszy Wielki Piec na paliwo koksowe jest najcenniejszym obiektem w muzeum, ale równie cenna wydaje się być jedna z największych na świecie maszyna parowa, która trafiła do Starachowic z Powszechnej Wystawy Przemysłowej w Paryżu w 1889 roku.

Muzeum Przyrody i Techniki to nie tylko metalurgia - jedną z hal hutniczych poświęciliśmy zajmuje wystawa samochodów produkowanych przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Są wśród nich: pierwszy z całej rodziny STAR 20 oraz terenowy STAR 266R uczestnik X Rajdu Paryż - Dakar z 1988 roku. W 2006 roku Muzeum zakupiło zachowane pozostałości oryginalnego papamobile wyprodukowanego na podwoziu STARA 660M2 na potrzeby pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1979. Aktualnie prowadzimy prace zmierzające do wiernej rekonstrukcji pojazdu papieskiego tak aby mógł on być udostępniony zwiedzającym.
W kolejnej hali zobaczymy wystawę paleontologiczną, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości - tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat. Uzupełnieniem tej kolekcji jest szkielet Opisthocelikaudii, czyli… 80 - tonowego roślinożercy - odkrytego przez polskich paleontologów na pustyni Gobi w 1965 roku.

Zamysłem patrona muzeum - prof. Jana Pazdura była prezentacja dwóch tysięcy lat dziejów produkcji żelaza - od dymarki do Wielkiego Pieca. Dlatego na wydzielonym terenie porośniętym roślinnością, zrekonstruowano też osadę dymarską z początku naszej ery (tak zwany archeopark), w której organizowane są obecnie cykliczne pokazy wytopu żelaza w piecach typu kotlinkowego. Ich uczestnicy mogą nie tylko zapoznać się z charakterem pracy starożytnych kuźników lecz także elementami kultury materialnej i duchowej ówcześnie żyjących ludzi. Archeopark to pierwszy etap ścieżki dydaktycznej obrazującej historię świętokrzyskiej metalurgii.

Muzeum Przyrody i Techniki W Starachowicach: czynne wt - pt w godz. 8.00 - 18.00, sb - nd w godz. 12.00 - 18.00, ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum przyrody i techniki w Starachowicach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie