Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli z dobrymi wynikami pracy. Było wiele wystaw, zajęć i wydarzeń

Zdzisław Surowaniec
W tym roku furorę robi wystawa obrazująca produkcję toruńskich pierników.
W tym roku furorę robi wystawa obrazująca produkcję toruńskich pierników. Zdzisław Surowaniec
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli podsumowało ubiegły rok. Zorganizowano wtedy 5 wystawach stałych, 23 wystaw czasowych w Polsce i zagranicą, 702 zajęć edukacyjnych. Z oferty muzeum skorzystało 137 tysięcy 382 odbiorców.

Rada muzeum

W Radzie Muzeum (kadencja 2012-2015 r.) zasiadają: Stanisław Cisek, prof. dr hab. Sylwester Czopek, ks. dr hab. Wilhelm Gaj-Piotrowski, Stanisław Kłapeć, prof. dr hab. Kazimierz Kuczman, Mariusz Potasz, dr hab. Sławomir Toman, prof. dr hab. Anna Sieradzka, dr Grażyna Stojak, Jacek Czech, Wit Karol Wojtowicz, Marek Gruchota.

- Na co dzień po prostu dużo się tutaj dzieje i wszyscy już do tego się przyzwyczaili. Ale kiedy raz do roku Rada Muzeum bierze pod lupę całoroczne przedsięwzięcia, jest okazja, by szczegółowo przeanalizować miniony rok - uważa dyrektor Lucyna Mizera.

Rok 2013 był rokiem 75-lecia Stalowej Woli i jubileusz zdominował program wystawienniczo-wydawniczy Muzeum. Zostało otwartych kilka wystaw, z czego wystawa "Wzorowe Miasto" i "Stalowa Wola 1938 w obiektywie Bronisława Rudzińskiego" stanowiły rezultat kolejnego etapu badań na temat architektury i urbanistyki miasta.

Ale najważniejszym dokonaniem Muzeum w tej dziedzinie jest polsko-angielska monografia "Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne", opracowana przez zespół autorów pod naukową pieczą profesor Elżbiety Przesmyckiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, od lat zajmującej się architekturą miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. To najobszerniejsza z ośmiu publikacji wydanych w roku 2013.

Muzeum zorganizowało wystawy czasowe - łącznie 23, w tym 17 własnych. Warto dodać, że trzy wystawy stalowowolskiego Muzeum prezentowane były za granicą, a jedna w Krakowie.

Edukacja to jedno z najistotniejszych działań muzealnych. W roku 2013 odbyło się tu ponad 700 zajęć - a co ciekawe, po raz pierwszy Muzeum przeprowadziło zajęcia… za granicą: w Irlandii, w polskiej szkole w Dundalk.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

W dziedzinie edukacji nowością był projekt "E-Grosik. Publikacja dydaktyczna dla dzieci zintegrowana z animacją i działaniami edukacyjnymi", pozwalający w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przekazać dzieciom podstawy wiedzy na tematy ekonomiczne. Projekt ten uhonorowany został wyróżnieniem w ministerialnym konkursie "Wydarzenie muzealne roku - Sybilla 2013". Natomiast w ogólnopolskim konkursie "Muzeum Widzialne" organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), Muzeum zajęło III miejsce w kategorii identyfikacji wystaw czasowych za wystawę Unpolished - young design from Poland.

W roku 2013 rozpoczęto realizację projektu "Muzeum bez barier" - koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Z tym projektem wiązały się duże prace inwestycyjne w budynku Muzeum.

Badania naukowe, kwerendy, projekty, prace wydawnicze, lekcje muzealne, warsztaty, eventy, ale również administracja pięcioma zabytkowymi budynkami, i związane z nimi inwestycje (18 szt.), przetargi, zamówienia z wolnej ręki (85 szt.), inwentaryzacje, zakupy, rozliczenia - to codzienna, nie rzucająca się w oczy działalność Muzeum. Wszystko to realizują zaledwie 23 osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie