MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Stalowej Woli zorganizowało jedną z najbardziej egzotycznych wystaw

Zdzisław Surowaniec
Najbardziej fascynujący obraz "Europa jubilans” czyli "Europa świętująca”.
Najbardziej fascynujący obraz "Europa jubilans” czyli "Europa świętująca”. Zdzisław Surowaniec
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie mieści się w niezwykłym budynku w kształcie fal, naprzeciw Wawelu, po drugiej stronie Wisły. Do muzeum w Stalowej Woli trafiła stamtąd część zbiorów na wystawę "Martwa natura z japońską laleczką".

Anna Król, kurator wystawy:

- Prezentowane polskie obrazy, ze względu na siłę artystycznego oddziaływania i nowatorstwo użytych środków, można zestawić z najlepszymi przykładami japonizmu europejskiego. Wystawie towarzyszy katalog-album w języku polskim i angielskim, będący pierwszą monografią tego tak inspirującego i aktualnego motywu.

Piękne japońskie kimono.
Piękne japońskie kimono. Zdzisław Surowaniec

Piękne japońskie kimono.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Wystawę zbudowano wokół dzieł-kluczy - jak to określiła kurator ekspozycji Anna Król. Jednym z najbardziej niezwykłych jest obraz "Europa jubilans" - najbardziej zagadkowy obraz Józefa Mehoffera, ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki. Tytuł można przetłumaczyć jako "Europa świętująca".

ODPOCZYNEK POKOJÓWKI

- Pozornie rodzajowa scena, odpoczynek pokojówki podczas pracy w mieszkaniu kolekcjonera, przeistacza się w alegoryczną opowieść, nawet międzykulturowy dialog, do którego, ku naszemu zaskoczeniu, nie mamy aż tak oczywistego klucza - stwierdziła kurator.

Na ekspozycji oprócz wybitnych dzieł malarskich znajdują się autentyczne przedmioty japońskie. Wachlarze, fajansowe figurki, ceramika, drzeworyty, zbroje i kimono dopełniają obraz kultury japońskiej. Swoimi niezwykłymi walorami i egzotyczną dekoracją przybliżają klimat epoki i fascynację, jakiej ulegli polscy artyści przełomu wieków.

JAPOŃSKI REKWIZYT

Wystawa podejmuje temat japońskiego rekwizytu, jaki pojawia się w obrazach malarzy przełomu XIX i XX wieku. Tytułowa laleczka staje się pretekstem do pokazania także innych charakterystycznych japońskich przedmiotów występujących w obrazach polskich artystów. W swoich kompozycjach malarze prezentują oprócz laleczki także parasolki, kimona, ceramikę, drzeworyt, lampiony, wachlarze.

Ningyō - japońska laleczka to jeden z najbardziej intrygujących przedmiotów kultury japońskiej, pojawiający się bardzo często w wielu dziełach artystów europejskich już od drugiej połowy XIX wieku. Artystów wspierał w tej nowej fascynacji prawdziwy znawca i wielbiciel Kraju Kwitnącej Wiśni, Feliks "Manggha" Jasieński. Z jego "rekwizytorni" (nazywanej nawet muzeum) czerpali inspirację czołowi polscy artyści - malując egzotyczne przedmioty, wplatając je w narrację i symbolikę obrazów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie