Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne warsztaty dla niepełnosprawnych uczniów w Sandomierzu

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Niezwykłe zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej odbywają się w ośrodku Radość Życia w Sandomierzu. Dzieci poprzez zabawę poznają tajniki świata muzyki. Warsztaty prowadzi profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko, która odkryła talent Piotra Swenda, grającego w serialu "Klan".

Profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko:

Profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko:

- Staram się przełamywać stereotyp, że nauka muzyki jest dla wybranych. To nieprawda, muzyka jest dla wszystkich. Są tylko różne jej formy, różne odcienie.

Warsztaty pod hasłem "Kolorowe nuty" trwają od poniedziałku, a zakończą się dzisiaj. W ciągu pięciu dni wszyscy uczniowie sandomierskiego ośrodka (około 160 osób) zostaną przesłuchani pod kątem uzdolnień muzycznych i poczucia rytmu. To dzieci i młodzież z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, a także cierpiący na autyzm.

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ

Warsztaty prowadzi profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko wraz z profesor Małgorzatą Serwińską. Zajęcia mają formę zabawy.

Dzieciaki mają do dyspozycji między innymi kolorowe kule, specjalne tablice z magnesami i różnorodne instrumenty muzyczne. Słuchają opowieści pani profesor Małanicz-Onoszko, oglądają filmy, uczą się piosenek, wystukują rytm, przestawiają kolorowe elementy. Wszystko to ma zbliżyć je do świata muzyki.

Warsztaty prowadzone są metodą kolorowych nut. Polega ona na praktycznym wykorzystywaniu ruchomych, kolorowych nut oraz innych znaków zapisu muzycznego, traktowanych przez dzieci jak różnobarwne klocki, które można swobodnie, ale nie bezmyślnie przemieszczać i łączyć, konstruując z nich narzędzie do późniejszego "wyczarowywania" dźwięków.

Metoda zapewnia przyswajanie trudnego, nawet abstrakcyjnego materiału w sposób łatwy i zrozumiały, sprawia ponadto, że dziecko angażuje się emocjonalnie w świat muzyki.

OTWORZYŁA ŚWIAT MUZYKI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

- Staram się przełamywać stereotyp, że nauka muzyki jest dla wybranych. To nieprawda, muzyka jest dla wszystkich. Są tylko różne jej formy, różne odcienie - mówi profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko. - Przez 35 lat pracowałam w Filharmonii Narodowej w Warszawie, występowałam na niemal wszystkich kontynentach. Przekonywałam się, jak piękny jest świat muzyki, bolejąc jednocześnie nad tym, że dla niektórych jest zamknięty. Postanowiłam go otworzyć.

Elżbieta Małanicz-Onoszko jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować metodę ruchomych, kolorowych nut. Efekty okazały się znakomite - dzięki edukacji pod okiem pani profesor dzieci autystyczne, do tej pory żyjące w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, zaczęły komunikować się z otoczeniem. Metoda kolorowych nut nie tylko uczy osoby niepełnosprawne muzyki, ale także ułatwia komunikowanie, edukuje i rehabilituje.

Obecnie profesor Małanicz-Onoszko prowadzi Latającą Akademię - fundację, która pomaga powrócić do normalnego życia utalentowanym muzycznie dzieciom autystycznym, po porażeniu mózgowym i z zespołem Downa. Jej osiągnięcia zostały dostrzeżone i docenione, chociażby tytułem Społecznika Roku, jej dorobek przedstawiono w programie "Zwyczajni-niezwyczajni".

ZNAKOMICI WYCHOWANKOWIE

Pani profesor ma wielu wychowanków. To pod jej okiem gry na fortepianie uczy się Piotr Swend, znany jako Maciek Lubicz z serialu "Klan". Jego talent sandomierzanie mogli poznać w czasie ubiegłorocznej konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dobrze, że Jesteś.

Dwoje innych uczniów pani profesor będzie można posłuchać w Sandomierzu w najbliższą sobotę, w czasie koncertu w ratuszu. To Paulina Chodkowska i Jakub Piszek - młodzi ludzie, u których w dzieciństwie rozpoznano autyzm wczesnodziecięcy. Obydwoje w wieku 11-12 lat rozpoczęli naukę gry na pianinie w Latającej Akademii. Paulina, która zaczęła mówić po ukończeniu ośmiu lat, od 11 lat uczy się śpiewu. Jakub wcześniej zaczął śpiewać niż mówić (jego mama jest pianistką w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, a tata śpiewakiem operowym).

W 2004 roku zadebiutowali jako duet, mają na koncie wiele sukcesów i szereg występów wokalnych - solowych i w duecie. Występowali w Austrii, Hiszpanii i dwukrotnie w Australii.
Katarzyna Zioło wierzy, że w czasie warsztatów prowadzonych przez profesor Małanicz-Onoszko i profesor Małgorzatę Serwińską uda się znaleźć talenty muzyczne wśród uczniów ośrodka Radość Życia.

- Muzyka jest bardzo ważnym, ale zapomnianym elementem w edukacji i rehabilitacji dzieci. Będziemy starali się zapewnić fundusze na prowadzenie zajęć muzycznych dla uczniów ośrodka - zapowiada Katarzyna Zioło.

Projekt "Kolorowe nuty" finansowany jest z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji samorządu województwa świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzyczne warsztaty dla niepełnosprawnych uczniów w Sandomierzu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie