Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwi z Podkarpacia uczą ekologii

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzież w Radomyślu nad Sanem od dawna dba o środowisko, o bioróżnorodność i w tym celu zakłada budki dla ptaków
Młodzież w Radomyślu nad Sanem od dawna dba o środowisko, o bioróżnorodność i w tym celu zakłada budki dla ptaków Dawid Wąsikowski
Koło Łowieckie „Nadwiślańskie” z siedzibą w Radomyślu nad Sanem (woj. podkarpackie), zostało laureatem konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Należy nadmienić, iż Koło „Nadwiślańskie” było jedną z trzech organizacji zrzeszającą myśliwych w Polsce (wszystkie organizacje należą do Okręgu Tarnobrzeskiego PZŁ), która otrzymała wsparcie finansowe na wdrożenie pomysłu pn. "Mieć zielone pojęcie" – czyli edukacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na w/w konkurs wnioski złożyło łącznie blisko 3 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju, zaś dofinansowanie na realizację projektów uzyskało niewiele ponad 200 z nich.

Projekt, na który Koło otrzymało wsparcie finansowe na poziomie ponad 27 tys. PLN, realizowany będzie w okresie od sierpnia do grudnia 2016 r. Podjęte zadanie publiczne zakłada oddziaływanie edukacyjno-obywatelskie na społeczność dziecięco-młodzieżową oraz osoby dorosłe z sołectw gminy Radomyśl nad Sanem (pow. stalowowolski, woj. podkarpackie) w obszarze ekologii i dbałości o stan środowiska naturalnego. Ważnym zadaniem będzie także popularyzacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach realizacji projektu edukacja przyrodniczo-ekologiczna zostanie poparta czynnymi postawami praktycznych na rzecz ochrony i dbałości o stan środowiska naturalnego, a także poznania zasobów naturalnych regionu w celu ich promocji.

Bezpośrednio działania projektu kierowane są do dzieci i młodzieży z w/w obszaru. Z pomocą tej grupy społecznej nastąpi pośrednie oddziaływanie na rzecz wszystkich mieszkańców gminy. Instrumentem działań będzie powołane i wdrożone do czynnych działań Koła Miłośników Przyrody w skład którego wejdą dzieci i młodzież ucząca się na co dzień w Zespole Szkół w Radomyślu nad Sanem. Jego powstanie i początkowa działalność będzie zainicjowana przez projekt, zaś ich dalsze funkcjonowanie będzie kontynuowane również po zakończeniu projektu. Koło będzie funkcjonowało w oparciu o system wsparcia specjalnie przeszkolonych i przygotowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą Animatorów powołanych z pośród członków Koła „Nadwiślańskiego”, nauczycieli oraz utworzonej sekcji wolontariatu młodzieżowego (Zielony Wolontariat).

Cel działań Koła zakłada interaktywny model edukacji i ożywienia lokalnej społeczności na rzecz popularyzacji ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Narzędziami wykorzystywanymi w tak funkcjonującym modelu będą m.in.: przeprowadzone w ramach projektu konkursy na Eko-fotografię i Eko-plakat i quiz z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. Ponadto uczestnicy zadania będą odbiorcami prelekcji podczas edukacyjnych wizyt studyjnych w Roztoczańskim Parku Narodowym, Nadleśnictwie Gościeradów, lokalnym Zakładzie Komunalnym, zaś fachowa wiedza z zakresu znajomości środowiska naturalnego oraz działań na rzecz jego ochrony przekazana zostanie w trakcie szkoleń w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich.

Działania tego projektu to również akcja „Stop dzikim wysypiskom śmieci” – polegająca na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci na obszarze sołectw gminy Radomyśl będących zarazem terenem obwodu łowieckiego Koła, tworzenie lokalnych map naturalnych zasobów, kampanie edukacyjno-informacyjne prowadzone przez dzieci i młodzieży na rzecz reszty społeczności pn. „My już wiemy i Wam o tym opowiemy”, wspólne akcje nasadzania drzewek pn. „Zielone płuca mej wsi”, warsztaty artystyczno recyklingowe dla dzieci z wykorzystaniem odpadów, wydawnictwa, akcja „Lisie nory”- czyli wycieczki myśliwych z dziećmi i młodzieżą po okolicy i penetracja wałów przeciwpowodziowych pod kątem kontroli ich stanu, etc.

Warto dostrzec fakt, że Koło „Nadwiślańskie” jest Kołem otwartym na działania społeczne i misję wspierania rozwoju lokalnego w obszarach przyrodniczo-ekologicznych. Inicjatywa ta stanowi już trzeci projekt, jaki Koło realizuje z tzw. środków pomocowych na rzecz mieszkańców regionu. Przejawy aktywności społecznej, jakiej dowodem jest niniejszy projekt powodują, że organizacja ta łamie wszelkie stereotypy dotyczące postrzegania myśliwych, jako osób skupionych jedynie na gospodarce łowieckiej i pozyskiwaniu zwierzyny. Stąd warto zadbać o wymiar upowszechniania takich i podobnych inicjatyw podejmowanych przez myśliwych na rzecz lokalnych społeczności a szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie