Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu bezpieczniej! W naszym regionie najmniej przestępstw w Polsce

Anna Janik
Kradzieże samochodów zdarzają się na Podkarpaciu blisko 13 razy rzadziej niż w łódzkim! A włamań mamy o jedną trzecią mniej niż na Dolnym Śląsku.

MSWiA, w oparciu o dane policji, prokuratur, sądów i wojska opublikowało właśnie doroczny raport o stanie bezpieczeństwa w kraju. Wynika z niego, że do bójek, pobić i zabójstw dochodzi najczęściej w woj. lubuskim. Kradzieże są największą bolączką mieszkańców Śląska i Warszawy (wskaźnik kradzieży wyższy niż średnia Polski!). Gwałty i rozboje to z kolei domena Małopolski. Na szczęście Podkarpacie we wszystkich tych statystykach plasuje się na szarym końcu.

Takie różnice wynikają po pierwsze z charakteru regionów.
- Jesteśmy terenem rolniczo-turystycznym, nie ma tu ogromnych aglomeracji, które zapewniałyby anonimowość ewentualnym przestępcom. Mała urbanizacja oznacza, że mamy po prostu inne problemy niż mieszkańcy Warszawy lub Krakowa - wyjaśnia Paweł Międlar z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Zabójstwa tylko kuchenne

Jak dodaje, nasze wyzwania to kłusownictwo, walka z grupami zbijającymi kokosy na handlu kradzionym drewnem i przestępczość przygraniczna. Co z przestępstwami "grubego kalibru"? Jak się okazuje, niemal wszystkie zabójstwa na Podkarpaciu to te "kuchenne", czyli niezaplanowane, popełnianie po spożyciu alkoholu, na skutek kłótni i bójki pomiędzy członkami rodziny lub partnerami.

Również gwałty na Podkarpaciu mają inną specyfikę niż te zdarzające się w dużych miastach. Prawie 90 proc. z nich dokonują mężowie lub partnerzy zgłaszających się na policję kobiet. W ostatnich latach policja miała tylko dwa przypadki kobiet, które stały się ofiarami takich przestępstw w miejscu publicznym i nie znały sprawcy.

Policja małą liczbę przestępstw przypisuje też swojej szybkiej reakcji na nowe zagrożenia. Po pierwsze poprzez zmiany w strukturach i tworzenie nowych komórek, specjalizujących się w walce z konkretnymi rodzajami przestępstw. Tak było w Rzeszowie, siedzibie dwóch zwaśnionych klubów piłkarskich, gdzie powstał wydział do walki z przestępczością wśród pseudokibiców. W najbliższych planach jest też utworzenie komórki zajmującej się najnowszym problemem, czyli zagrożeniami czyhającymi w sieci.

Na złą drogę schodzi młodzież

Mimo ogólnej poprawy bezpieczeństwa pracy naszej policji na pewno nie zabraknie, bo to, co w raporcie MSWiA widać wyraźnie to systematycznie rosnąca liczba nieletnich sprawców przestępstw. W 2009 r., na Podkarpaciu było ich 1414, w ubiegłym już 1631. Liczba samych kradzieży, włamań, bójek i pobić, których się dopuszczają jest jeszcze większa, bo często ten sam przestępca łamie prawo kilka razy i na różne sposoby.
To nie dziwi socjologa Leszka Gajosa.

- Niestety wzorce zachowań nastolatki czerpią dziś z brutalnych gier komputerowych i Internetu, pełnego pornografii. W dodatku nie tylko kopiują, ale sami udoskonalają zachowania, które tam obserwują - komentuje Gajos.

Kradzież sposobem na życie

Raport wyraźnie wskazuje też na spadek przestępstw przeciw życiu na rzecz tych przeciwko mieniu. Dziś kradzieży dopuszczają się nie drobni łotrzykowie, ale perfekcyjnie zorganizowane grupy, które uczyniły z tego fachu sposób na życie.
Wiedzą nie tylko kogo, ale i jak okraść. Na celowniku najczęściej mają domy jednorodzinne (448 kradzieży w 2010 r.), następnie bloki i kamienice (380), centra handlowe (320)i wreszcie parkingi (273) Celem złodziejów samochodów stają się najczęściej mercedesy sprintery, audi 80, volkswageny passaty i peugeoty 207.

- Kradzież to wynik nacisku, jaki wywiera na nas współczesny świat, podpowiadający, że lepiej mieć niż być. Stąd wewnętrzna frustracja, bo przecież chciałoby się mieć, a nie bardzo można - wyjaśnia Leszek Gajos. - Dlatego tak ważna jest rola rodziców we wpajaniu swoim pociechom właściwych wzorców i postaw. Wtedy i tych i innych przestępstw w przyszłości będzie mniej - uważa socjolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie