Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu do szkół poszło mniej uczniów

Grzegorz LIPIEC
- Skutki niżu demograficznego oraz przygotowanie gimnazjalistów do zmienionej formy egzaminu kończącego szkołę, to najważniejsze wyzwania, z którymi przyjdzie się zmierzyć uczniom oraz nauczycielom naszej placówki w rozpoczynającym się 1 września nowym roku szkolnym - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu.
- Skutki niżu demograficznego oraz przygotowanie gimnazjalistów do zmienionej formy egzaminu kończącego szkołę, to najważniejsze wyzwania, z którymi przyjdzie się zmierzyć uczniom oraz nauczycielom naszej placówki w rozpoczynającym się 1 września nowym roku szkolnym - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Skończyły się wakacje. W środę nowy rok szkolny na Podkarpaciu rozpoczęło 330 tysięcy dzieci i młodzieży. W tej grupie jest 1557 sześciolatków.

W ubiegłym roku szkolnym najwięcej mówiło się o obniżeniu wieku szkolnego do 6 lat i maturze z matematyki. Tym razem rok szkolny odbędzie się bez spektakularnych nowości.
Najważniejszymi kwestiami, z którymi przyjdzie się zmierzyć oświacie będzie niż demograficzny oraz nowości egzaminacyjne w gimnazjach.
Dla uczniów to niezbyt radosny czas, bo pora zakończyć wakacyjną labę i zacząć myśleć o pilnej nauce i zbliżających się egzaminach, od których zależy dalsza przyszłość młodego człowieka.

NIŻ DEMOGRAFICZNY

Na Podkarpaciu rok szkolny rozpoczęło w środę 330 tysięcy uczniów, z czego po raz pierwszy do szkół poszło 23 tysiące pierwszaków. Według danych przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2010/2011 uczyć się będzie 133 tysiące uczniów, w gimnazjach 76 tysięcy, a w szkołach ponadgimnazjalnych 100 tysięcy. W każdym typie szkół liczba uczniów jest niższa o około 3 procent niż w poprzednim roku szkolnym.
Liczby nie kłamią. W tarnobrzeskich szkołach również odczuwany jest niż demograficzny. Ogółem naukę rozpoczęło dzisiaj 8235 uczniów, z czego w szkołach podstawowych dzwonek usłyszało 2754 uczniów, w tym 440 pierwszaków. W gimnazjach uczyć będzie się 1656 osób, a w szkołach ponadgimnazjalnych 3736 osób.

- Do naszej szkoły przyjęliśmy w tym roku 105 uczniów, to znacznie mniej niż w poprzednich latach. W czerwcu szkolne mury opuściło 144 absolwentów, zatem można śmiało stwierdzić, że niż demograficzny jest faktem - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu.

- Naukę w pierwszych klasach naszej szkoły rozpoczęło 1 września 100 nowych uczniów - mówi Anna Czaplińska, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 3 w Tarnobrzegu. - Niż demograficzny daje się we znaki, ale dobre szkoły na pewno sobie z nim poradzą.

MAŁO SZEŚCIOLATKÓW

1 września i początek roku szkolnego jest zawsze doniosłym wydarzeniem dla tych maluchów, które po raz pierwszy w życiu idą do szkoły. Od ubiegłego roku rodzice mogą do szkoły posyłać dzieci w wieku 6 lat.
Swoją szkolną przygodę rozpoczyna na Podkarpaciu 23 tysiące pierwszoklasistów, z czego 1557 ma 6 lat, co stanowi 7 procent ogółu pierwszaków. W Tarnobrzegu do szkół podstawowych po raz pierwszy poszło 440 uczniów, z czego 6 lat ma tylko 16 osób.

- Wśród pierwszaków mamy tylko jedno dziecko w wieku 6 lat. Rodzice nie są zainteresowani posyłaniem o rok wcześniej do szkół swoich pociech, bo przedszkola są dobrze przygotowane do nauczania dzieci - wyjaśnia Anna Czaplińska. - Rodzice nie chcą też skracać dzieciństwa i wolą posyłać swoje dzieci do przedszkoli.

REWOLUCJA W EGZAMINACH

To na gimnazjalistach będzie zwrócona szczególna uwaga. Uczniowie obecnych drugich klas za rok będą zdawać nowy egzamin gimnazjalny. Wciąż będzie on trwał trzy dni, ale zostanie podzielony na kilka części: zadania z języka polskiego, z historii, wiedzy o społeczeństwie, egzamin matematyczno-przyrodniczy podzielono na część matematyczną oraz przyrodniczą. Natomiast egzamin z języka obcego będzie zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Kolejną nowością, do której już muszą się przygotowywać gimnazjaliści będzie grupowa prezentacja egzaminacyjna.

- Już od ubiegłego roku szkolnego prowadzimy lekcje w nowym toku programowym, który przygotowuje młodzież do zmienionego egzaminu gimnazjalnego - mówi Grzegorz Kokoszka. - Od 1 września zajęcia według nowych podstaw programowych obejmą pierwszoklasistów oraz drugoklasistów.
Zmiany w roku szkolnym 2010/2011 to dopiero zapowiedź tego, co wydarzy się w 2012 roku, kiedy to do szkół obowiązkowo trafią sześciolatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie