Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu za mało czytamy

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Piotr Duma, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury uwielbia czytać książki. Dodatkowo sam przygotowuje ciekawe wydawnictwa, jak choćby książki dotyczące historii tarnobrzeskiej muzyki.
Piotr Duma, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury uwielbia czytać książki. Dodatkowo sam przygotowuje ciekawe wydawnictwa, jak choćby książki dotyczące historii tarnobrzeskiej muzyki. Grzegorz Lipiec
Czytelnictwo książek w naszym regionie jest najsłabsze w porównaniu z resztą Polski. Aż 60 procent mieszkańców województwa nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki.

Co drugi Polak w ciągu roku nie przeczytał żadnej książki! Porównując do poprzedniego roku jest nieco lepiej, ale nadal potrzeba wiele pracy, abyśmy chętniej sięgali po książki w bibliotekach oraz księgarniach.

W pierwszych miesiącach każdego roku publikowane są listy książek, które najchętniej kupowaliśmy w księgarniach, biblioteki wskazują najaktywniejszych czytelników, a także planują zakupy nowości wydawniczych.

DO POPRAWY

Według raportu Biblioteki Narodowej 60 procent mieszkańców województwa podkarpackiego nie przeczytało w ciągu ostatniego roku żadnej książki. Od jednej do sześciu książek przeczytało 29 procent badanych, a tylko 11 procent ankietowanych przeczytało więcej jak siedem książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli oferuje 218 tysięcy książek oraz 14,5 tysiąca egzemplarzy audiobooków. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu do końca 2013 roku zgromadziła 209 tysięcy woluminów. Liczba zarejestrowanych czytelników to 11 tysięcy osób. Zarówno tarnobrzeska, jak i stalowowolska biblioteka publiczna stawia na nowości książkowe. Pieniądze na ich zakup pochodzą głównie z kasy samorządowej.

Do zakupów nowości przygotowuje się Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. - Wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej można wskazać, jakie książki chętnie widzielibyśmy w naszym księgozbiorze. Każdy czytelnik ma wpływ na to, jakie wydawnictwa można u nas wypożyczać - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Wsłuchujemy się oczekiwania naszych czytelników, których w naszym mieście mamy 2700. Osoby, które już wypożyczają książki, czytają chętnie i dużo.

W ostatnim zapotrzebowaniu czytelnicy wskazali 122 tytuły, z czego już zakupiono 58, a kolejne 64 czekają na realizację.

CO CZYTAMY?

Pytając w bibliotekach północnej części Podkarpacia czytelników można podzielić na trzy grupy. Uczniów, którzy wypożyczają już nie tylko lektury, dorosłych w wieku od 25 do 44 lat i seniorów. Przedstawiciele tych ostatnich dwóch grup wybierają książki topowych autorów, laureatów nagród takich jak Nike. Po książki sięga coraz więcej osób bezrobotnych, w średnim wieku i tych, które niedawno przeszły na emeryturę. Mimo, że we porównaniu z poprzednimi latami liczba dzieci i młodzieży przekraczających próg biblioteki jest mniejsza, to nadal prowadzą oni w statystykach.

Okazuje się, że chętnie sięgamy po książki historyczne, kryminały, biografie, fantastykę, powieści przygodowe i psychologiczne, ale nawet przewodniki turystyczne mają swoich amatorów. - Jestem historykiem i uwielbiam czytać książki. Często jest tak, że będąc w księgarni wybieram kilka pozycji do zakupienia - mówi Piotr Duma, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Wśród tych najczęściej kupowanych wydawnictw mamy książki Dana Browna, Andrzeja Sapkowskiego, czy też Zygmunta Miłoszewskiego. Cieszy, że coraz więcej osób wybierając się do biblioteki lub księgarni szuka książek opowiadających o lokalnej historii.

INTERNET WYGRYWA Z KSIĄŻKĄ

Co wpływa na spadek czytelnictwa? - Bezsprzecznie jest to związane z rozwojem internetu. Największy spadek liczby czytelników można było zaobserwować w latach 2004-2008. Teraz ta tendencja uległa zahamowaniu - wylicza Anna Żarów.

Biblioteki starają się zachęcać do czytelnictwa na różne sposoby. Oprócz akcji promocyjnych, czy też inicjatyw, jak "Cała Polska czyta dzieciom", albo maratony głośnego czytania. W tym roku organizowany będzie w tarnobrzeskiej bibliotece publicznej maraton czytania powieści Stanisława Piętaka, poeta i prozaik rodem z Tarnobrzega. Dodatkowo zawsze możemy szukać wydawnictw dostępnych przez internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie