Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wystawie o twórczości Krzysztofa Kolbergera

Grzegorz LIPIEC
W środę lekcję teatralną w Tarnobrzeskim Domu Kultury miała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu. Andrzej Wilgosz, teatrolog z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, opowiadał o życiu i twórczości Krzysztofa Kolbergera.
W środę lekcję teatralną w Tarnobrzeskim Domu Kultury miała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu. Andrzej Wilgosz, teatrolog z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, opowiadał o życiu i twórczości Krzysztofa Kolbergera. Grzegorz Lipiec
Niezwykłe lekcje w domu kultury. Młodzież odwiedzająca Tarnobrzeski Dom Kultury poznaje życie i twórczość Krzysztofa Kolbergera.

Nie ma lepszego sposobu na naukę, jak bezpośrednie prezentowanie omawianego zagadnienie. W Tarnobrzegu do domu kultury dzień po dniu przychodzą gimnazjaliści oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, której Andrzej Wilgosz opowiada o znakomitym aktorze, Krzysztofie Kolbergerze.

- Młodzież, która odwiedza wystawę "Całe życie służyłem pięknu - Krzysztof Kolberger (1950-2011)", oprócz tego, że ma szansę zobaczyć unikalne zdjęcia aktora, może również wiele dowiedzieć się o głównym bohaterze - mówi Andrzej Wilgosz, teatrolog z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Z OKAZJI DRAMY

W środę w Tarnobrzeskim Domu Kultury, w ramach spotkań z teatrem, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu poznawała artystyczny życiorys Krzysztofa Kolbergera. O znanym aktorze opowiadał Andrzej Wilgosz, a młodzież oglądała wystawę zdjęć "Całe życie służyłem pięknu - Krzysztof Kolberger (1950-2011)".

- Każdego roku, kiedy trwa Barbórkowa Drama Teatralna i można zwiedzać ciekawą ekspozycję, przychodzimy tutaj z młodzieżą. To jest taka lekcja wychowawcza, można powiedzieć - opowiada nauczycielka z tarnobrzeskiego "rolnika"

DLA MISTRZA

Ekspozycja "Całe życie służyłem pięknu - Krzysztof Kolberger (1950-2011)" dokumentuje 36 ról spośród 40, które zagrał aktor w ciągu 39 lat pracy na scenie. To droga, od debiutu w Teatrze Śląskim imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1972 rok) po ostatni spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2008 roku.

- Na wystawie zgromadzono 180 fotografii pochodzących ze zbiorów archiwalnych Teatru Narodowego, Teatru Scena Prezentacje, Teatru Ateneum, Teatru Studio w Warszawie, katowickiego Teatru Śląskiego i Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie - opowiada Andrzej Wilgosz. - Prezentowane są także plakaty z przedstawień z udziałem Krzysztofa Kolbergera.

Jak dodaje teatrolog z Tarnobrzega, Krzysztof Kolberger był jednym z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia.
- Idealny interpretator bohaterów romantycznych. Obdarzony był wyjątkowym i poruszającym głosem. Należał do nielicznych aktorów, którzy do perfekcji opanowali trudną sztukę mówienia poezji - mówi Andrzej Wilgosz.
Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia 2011 roku po latach walki z nowotworem. Przyczyną śmierci była niewydolność serca.

KONTAKT

Wystawę można zwiedzać w ramach lekcji teatralnych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Działem Amatorskiego Ruchu Artystycznego Tarnobrzeskiego Domu Kultury, pokój 56, lub telefonicznie 15-822-74-97. Istnieje również możliwość prezentacji spektaklu Teatru Telewizji "Romeo i Julia" Williama Szekspira, w którym to Krzysztof Kolberger zagrał Romea.

Patronat nad tarnobrzeską ekspozycją sprawuje Pracownia Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wystawa czynna jest codziennie do 22 grudnia i towarzyszy trzydziestej czwartej edycji Barbórkowej Dramy Teatralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie