MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody za kulturę dla promujących powiat stalowowolski

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jakub Woynarowski jest tu ciągle obecny, jako dyrektor artystyczny projektu „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”.
Jakub Woynarowski jest tu ciągle obecny, jako dyrektor artystyczny projektu „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”. Zdzisław Surowaniec
Z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu starostwo nagrodziło osoby, które przyczyniają się do promocji powiatu stalowowolskiego.

W tym roku, w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali:
Marek Woynarowski – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - reżyser teatralny, autor scenariuszy, założyciel Teatru „Okna” działającego w Miejskim Domu Kultury . Podczas swojej kariery zawodowej wyreżyserował 67 spektakli. Pod jego skrzydłami talenty rozwijali m. in Justyna Steczkowska, Paweł Steczkowski, Szymon Jędruch.

Marek Adam Stańkowski – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - historyk sztuki, autor i współautor publikacji dotyczących m. in. ochrony i tradycji miasta Stalowa Wola, powiatu stalowowolskiego. Na swoim koncie ma także publikacje dotyczące historii i produkcji maszyn budowlanych HSW oraz produkcji sprzętu artyleryjskiego oraz inżynieryjnego. Autor badań naukowych związanych z powstaniem Zakładów Południowych oraz Stalowej Woli.

Alina Cuber – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku - jest instruktorem artystycznym w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie, gdzie pełniła także funkcję dyrektora. Od ponad dwudziestu lat prowadzi Teatrzyk „Brzydkie Kaczątko”, który zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jednym z ostatnich osiągnięć artystycznych pani Aliny było wyreżyserowanie widowiska obrzędowego „Wigilia Lasowiacka w Bojanowie”, które zyskało duże uznanie publiczności.

Piotr Szpara - w kategorii: Animator Kultury - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zaleszanach. Dyrygent Chóru "Lasowiacy" Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Najbardziej rozpoznawalny i popularny tenor w Powiecie. Koncertuje w całej Polsce, rozsławiając stalowowolską ziemię. Dzięki swojej pasji i zaangażowaniu jest popularyzatorem polskich pieśni patriotycznych, żołnierskich, ludowych, kolęd i pieśni religijnych. Posiada wielkie zasługi w krzewieniu polskiej kultury muzycznej.

Anna Strusińska – w kategorii: Animator Kultury - od najmłodszych lat pasjonowała się tańcem, przez wiele lat była członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. Obecnie w Domu Kultury w Pysznicy prowadzi Zespół Pieśni i Tańca Pyszniczanie, a także uczy tańca dzieci w szkołach na terenie gminy. Zespoły taneczne prowadzone przez Annę Strusińską reprezentują gminę i powiat w wielu konkursach i przeglądach, także poza granicami kraju.

Stanisława Bieńko–Stachyra – w kategorii: Animator Kultury - polonistka od lat aktywnie działająca na rzecz upowszechniania literatury, kultury słowa oraz edukacji muzycznej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli od 15 lat wspólnie z Joanną Rybak prowadzi Warsztaty Literackie „Wers”, adresowane do dzieci i młodzieży. Poprzez swoją działalność promuje twórczość młodych poetów.

Joanna Rybak – w kategorii: Animator Kultury - związana jest z Miejską Biblioteką Publiczną w Stalowej Woli. Wspólnie ze Stanisławą Bieńko – Stachyrą prowadzi warsztaty literackie „Wers”, realizuje programy popularyzujące literaturę, muzykę oraz aktywizujące dzieci i młodzież. Dzięki jej działalności i pasji młodzi ludzie mogą rozwijać swoje literackie talenty.
Mieczysław Paruch – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - dyrygent Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, trębacz, nauczyciel gry na instrumentach dętych. Inicjator parady orkiestr dętych ulicami miasta, popularyzator gry na instrumentach dętych wśród dzieci i młodzieży. Za znakomitą działalność twórczą i edukacyjną w dziedzinie muzyki otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Prowadzone przez niego zespoły na stałe wpisały się w artystyczne życie Powiatu Stalowowolskiego.

Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - to 198 lat nieprzerwanej tradycji w Majdanie Zbydniowskim, parafii i gminie Zaleszany. Powstała w 1818 roku w nawiązaniu do czynu niepodległościowego Tadeusza Kościuszki, jej założycielem był Dominik Horodyński. Dziś członkowie Gwardii to ochotnicy kultywujący tradycję swojego regionu, m.in. od Wielkiego Piątku pełniąc straż przy Grobie Pańskim. Służba w oddziale to dla nich wyraz patriotyzmu, chluba i zaszczyt. Od 1993 roku nieprzerwanie biorą udział w paradach Straży Grobowych zwanych „Turkami” w całej Polsce prezentując umundurowanie, uzbrojenie musztrę paradną i obrzędy.

Irena Rybak – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych - wieloletnia dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem, społecznie pracuje jako animator kultury . Jest autorką scenariuszy dla zespołów obrzędowych oraz autorką książki „Tradycje patriotyczne w Radomyślu nad Sanem”.

Nagroda Specjalna Zarządu Powiatu w dziedzinie kultury trafiła do Jakuba Wojnarowskiego – stalowowolanin obecnie związany z Krakowem. Absolwent krakowskiej Akademii Filmowej, Pracowni Filmu Animowanego i Pracowni Intermediów Akademii Sztuk Pięknych. Rysuje, maluje, fotografuje, projektuje grafikę, realizuje video i instalacje. Tworzy komiksy, ilustracje prasowe i książkowe. Na swoim koncie ma duże osiągnięcia artystyczne i wiele wystaw w całej Europie. Reprezentował Polskę na 14. Biennale Architektury w Wenecji, laureat nagrody „Paszport Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Pomimo oddalenia od powiatu stalowowolskiego jest tu ciągle obecny, m. in. był dyrektorem artystycznym projektu „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie