Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli. Oddali hołd, złożyli kwiaty

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan, ofiary komunistycznej władzy
Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan, ofiary komunistycznej władzy Urząd Miasta
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto tych, którzy mieli zniknąć z kart historii, bo po II wojnie światowej nie zgodzili się na to, aby poddać się dyktatowi Moskwy i wyrzec się orła w koronie.

Stalowa Wola pamięta o polskich bohaterach i choć w symbolicznym wymiarze, oddała im hołd 1 marca podczas lokalnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Bohaterowie powstania antykomunistycznego, Żołnierze Niezłomni, wymagają dzisiaj naszej pamięci i czci. Jeżeli mówimy o powstaniu „Solidarności”, odzyskaniu niepodległości w 1989 roku, to należy pamiętać, że gdyby nie poświęcenie i krew Żołnierzy Wyklętych, tożsamość narodowa by nie przetrwała, a walka o pełną suwerenność nie byłaby możliwa. Dlatego tak ważny jest 1 marca. Dlatego pomimo pandemii dzisiaj grupy rekonstrukcyjne, harcerze, grupy zaangażowane w działalność patriotyczną przypominają te postaci – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, zostały w tym roku ograniczone do symbolicznego oddania czci Bohaterom. W kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli odprawiona została Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Po Eucharystii przedstawiciele samorządu oraz towarzyszące delegacje na cmentarzu wojennym, będącym częścią cmentarza parafialnego, złożyły kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan, a przed Mszą świętą pod tablicą pamiątkową przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie.

Tradycyjny bieg Tropem Wilczym, towarzyszący obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przeniesiony został na 16 maja.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych na różnych dystansach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie