Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z powiatu tarnobrzeskiego chcą się uczyć

Klaudia Tajs [email protected]
Pierwotnie zakładano, że w projekcie weźmie udział 200 nauczycieli z 22 placówek z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Zainteresowanie projektem było tak duże, że zgłosiło się 320 osób.
Pierwotnie zakładano, że w projekcie weźmie udział 200 nauczycieli z 22 placówek z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Zainteresowanie projektem było tak duże, że zgłosiło się 320 osób. Klaudia Tajs
Nauczyciele z placówek oświatowych z powiatu tarnobrzeskiego, zmieniają swoje podejście do sposobu nauczania i pracy z uczniem.

Dowodem jest projekt pod nazwą "Na czasie program wspierający rozwój szkół w powiecie tarnobrzeskim", do którego zgłosiło się 320 nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Liczba uczestników zaskoczyła, bo zakładano, że pedagogów będzie 200. Projekt podsumowano podczas konferencji w Nowej Dębie, gdzie mówiono także o funduszach unijnych dla oświaty w nowym okresie programowania.

Doskonalenie na miarę

Projekt realizowany przez Powiat Tarnobrzeski i Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Nowej Dębie dotyczył sytemu doskonalenia nauczycieli. Przez dwa lata był realizowany w 22 placówkach oświatowych na terenie czterech gmin powiatu tarnobrzeskiego.

- Były dwie części tego doskonalenia - tłumaczy Anna Domagała, pracownik poradni, i koordynator projektu. - Pierwsza część to udział w sieci współpracy i samokształcenia, druga to praca na poziomie szkoły i współpraca z koordynatorem. Do końca grudnia trwało wsparcie merytoryczne. Eksperci prowadzili szkolenia i warsztaty. Następnie zaczął się dialog między nauczycielem a koordynatorem. Jest to doskonalenie szyte na miarę.

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach

Każda ze szkół wybierała temat, na poziomie którego kadra pedagogiczna chciałaby się doskonalić. Chodziło o rozwinięcie, ujednolicenie i unowocześnienie technik pracy, na które zdecydowało się całe grono pedagogiczne danej placówki. Do wyboru było 20 tematów. Największym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie związane z pracą z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

- Tutaj nie mówimy tylko o potrzebach edukacyjnych tych negatywnych, że osoby są troszkę słabsze, bardziej agresywne, ale mówimy także o pracy z uczniem zdolnym, bo taka osoba także wymaga specjalnego wsparcia i osobnej ścieżki edukacyjnej - dodała Justyna Markiewicz, koordynator projektu. - Jeśli zdolni uczniowie będą nudzić się w szkole, zniechęcą się do nauki i nie będą widzieli sensu przychodzenia na zajęcia.

Techniki uczenia i metody nauczania

Innym tematem, który jak się okazało był często wybierany przez szkoły to techniki uczenia się i metody motywacji do nauki.

- Jest to o tyle ważne, że każdy ma inny sposób odbioru nauki i potrzebuje różnych bodźców - dodała Justyna Markiewicz. - W ramach tego szkolenia nauczyciele mogli dowiedzieć się jak zmotywować uczniów do lepszego i efektywniejszego uczenia się.

Ogromne zainteresowanie projektem wśród tak dużej liczy nauczycieli ze szkół z powiatu tarnobrzeskiego pokazało, że jest konieczna jego kontynuacja. Pracownicy nowodębskiej Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej zapewnili, że będzie kolejna edycja projektu. Warunkiem jest możliwość pozyskania wsparcia z nowego rozdania funduszy unijnych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie