MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowy zawrót głowy, czyli magiczna fizyka w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzi odkrywcy badali oddziaływania międzycząsteczkowe między olejem, denaturatem i wodą.
Młodzi odkrywcy badali oddziaływania międzycząsteczkowe między olejem, denaturatem i wodą. Zdzisław Surowaniec
W Gimnazjum numer 1 odbył się II Festiwal Nauki, organizowany przez Niżańskie Kluby Młodego Odkrywcy: „Mały Fizyk”, „daVINCI” i „Delta 3” w ramach realizowanego projektu „Młodzi odkrywcy eksplorują prawa przyrody”.

Projekt finansował Urząd Miasta i Gminy Nisko. W tym roku opiekunowie Danuta Nycz, Anna Dybka i Jacek Piotrowski nawiązali współpracę z uczelniami: Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetem i Politechniką w Rzeszowie i Stowarzyszeniem Explores. Wynikiem tego były wyjazdy na pokazy z fizyki do Lublinie i w Rzeszowie, wystawy interaktywne, Piknik Naukowy 6. Dzień Odkrywców w Rzeszowie i warsztaty w laboratoriach UR. Zwieńczeniem tych działań była organizacja Festiwalu Nauki, który ma na celu popularyzację nauki, pozwala na eksperymentowanie dzieciom i dorosłym.

W sali gimnastycznej gimnazjum rozstawiono stoiska, na eksperymenty i pokazy z fizyki oraz chemii. Festiwal rozpoczęła dyrektor szkoły Renata Partyka. Młodzież w krótkiej relacji przybliżyła działania Klubu Młodego Odkrywcy, a następnie zaprezentowała sylwetki wybitnych polskich naukowców, Marii Skłodowskiej - Curie, Ignacego Łukaszewicza, Mariana Smoluchowskiego i Jana Czochralskiego.

Klub „Mały Fizyk” na stanowiskach ekspozycyjnych prezentował „Mleczne obrazy”, w których ważną rolę odgrywały siły napięcia powierzchniowego, „Kolorowe drinki” przedstawiające różnice gęstości cieczy, a w pracowni optycznej można było zapoznać się z budową oka, korygować wady wzroku, zrozumieć dlaczego światła stopu są czerwone oraz zobaczyć światłowód w strużce wody.

Klub DAVINCI zaproponował ciekawe doświadczenia z wodą i powietrzem. Młodzi odkrywcy badali oddziaływania międzycząsteczkowe między olejem, denaturatem i wodą. Początkowo olej przyjmował kształt plamy, gdyż siły przylegania cząsteczek oleju są większe niż siły spójności cząsteczek oleju. Po dolaniu denaturatu, siły spójności cząsteczek oleju są większe od sił przylegania cząsteczek oleju oraz roztworu denaturatu w wodzie i olej przyjął kształt kulisty.

W pokazie „Wirujący pierścień z baloników” wytłumaczyli lewitację baloników, opierając się na prawie Bernoulliego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie „Woda płynąca do góry”. To dziwne zachowanie można bardzo łatwo wytłumaczyć. Rozgrzane powietrze po zgaśnięciu płomienia ochładza się i jego objętość maleje. Poza tym świeczka, paląc się, zużyła tlen. W butelce zostało wolne miejsce, które zajęła woda. By ogień mógł płonąć niezbędny jest tlen, dlatego świeczka zgasła. Koło „Delta 3” również prezentowało liczne eksperymenty wyjaśniające różne zjawiska, wykorzystujące prawa fizyki. Dzięki "łożu fakira" można było zaobserwować, że balonik nie pęka, pomimo położenia go na zaostrzonych gwoździach, doświadczenie "Polimery, a to ciekawe", gdzie dysponując skrobią ziemniaczaną, gliceryną, kwaskiem cytrynowym i wodę można badać właściwości naturalnych polimerów oraz pokaz "Życie w kropli wody" - wykorzystujący optyczne właściwości wody. Dzięki użyciu wskaźnika laserowego można było zaobserwować mikroorganizmy żyjące w wodzie.

Na II Festiwalu Nauki młodzież i dzieci wraz z rodzicami wspólnie z klubowiczami eksperymentowali i poprzez zabawę zdobywali wiedzę. Na uwagę zasługuje zaangażowanie młodych klubowiczów, którzy na co dzień są gimnazjalistami i realizują obowiązek nauki, ale znajdują czas na zajęcia w kole i nie tylko lubią eksperymentować sami, ale chętnie dzielą się nabytymi umiejętnościami i wiedzą z rówieśnikami i dziećmi. Festiwal promuje naukę, przyczynia się do rozwijania kompetencji kluczowych w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, rozbudza ciekawość i naukowe pasje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie