Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie igraj z hazardem! Zaskakujące wyniki badań uzależnienia od gier na pieniądze

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Trwa pierwsza ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem "Hazard. Nie igraj". Jej celem jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży oraz na problemy, które wynikają z ich uprawiania.

50 tysięcy uzależnionych

50 tysięcy uzależnionych

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS, ponad 50 tysięcy Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych.

Do kampanii społecznej oprócz specjalistów pracujących na co dzień z osobami uzależnionymi od hazardu, przyłączają się również i policjanci.

UŚWIADOMIĆ ZAGROŻENIE

Statystyki ujawniają, że problem hazardu staje się coraz bardziej widoczny. Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych zlecił badania, z których wynika, że 50 tysięcy Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a 200 tysięcy osób jest narażonych na ryzyko uzależnienia.

- Za pośrednictwem kampanii społecznej chcemy dotrzeć do młodzieży z wiedzą dotyczącą ryzyka gry na automatach, w gry liczbowe, zdrapki, loterie, a także konkursy SMS. Chodzi o pokazanie, do jakich szkód w życiu może doprowadzić uzależnienie od hazardu - wyjaśnia Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

W ciągu ostatniego roku blisko jedna czwarta mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia grała w gry na pieniądze. Wyniki badań pokazują, że im gracz młodszy, tym bardziej zagrożony uzależnieniem od hazardu. Wśród osób w wieku od 15 do 34 lat odsetek graczy mających problem z hazardem jest najwyższy. Niepokojące są zwłaszcza statystyki w najmłodszej grupie osób, do 18 roku życia, w której odsetek zagrożonych wynosi ponad 12 procent.

- Młody człowiek w większym stopniu niż osoba dorosła jest skłonny do poszukiwania sensacji i nowych wrażeń. Ma też większą potrzebę przeżywania nowych doznań emocjonalnych i zaspakajania swojej ciekawości. Gry hazardowe doskonale wpasowują się w tę naturalną potrzebę młodego człowieka. Ponadto impulsywność, która predysponuje do rozwoju uzależnienia od hazardu, jest właśnie cechą charakterystyczną dla młodzieży - mówi Piotr Jabłoński. - Brak wypracowanych sposobów radzenia sobie z problemami i stresem może stać się z kolei przyczyną zachowań ucieczkowych i poszukiwania w grach nie tylko rozrywki, ale i ucieczki od nieprzyjemnych emocji.

WSKAZAĆ MIEJSCA POMOCY

Jak wyjaśniają organizatorzy akcji jednym z celów kampanii jest również wskazanie miejsc gdzie można szukać pomocy. Na północnym Podkarpaciu jednym z takich miejsc jest Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stalowej Woli. Znajduje się tutaj całodobowy i dzienny oddział leczenia osób mających problemy z alkoholem, Internetem, narkotykami oraz hazardem. W ramach ośrodka w Tarnobrzegu działa Poradnia Uzależnień, gdzie również osoby uzależnione znajdują fachową pomoc.
W rozmowie z przedstawicielem ośrodka dowiedzieliśmy się, że przybywa osób, które potrzebują wsparcia ze względu na uzależnienie od gier i hazardu.

WSPARCIE OD POLICJI

Do akcji przyłączyli się również policjanci. Stalowowolscy funkcjonariusze podczas realizowania różnorodnych przedsięwzięć profilaktycznych będą propagować informacje o kampanii, zwłaszcza podczas spotkań z uczniami i rodzicami.
- Do czego może prowadzić uzależnienie od gier losowych? Przede wszystkim strat finansowych, niepowodzeń w szkole, problemów rodzinnych oraz zaburzeń w relacjach ze znajomymi - mówi aspirant sztabowy Andrzej Walczyna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie