Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ zagrożeń. Pracuj bezpiecznie na wysokości

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
W konferencji "Rola i obowiązki uczestników procesu budowlanego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy” wzięło udział około 100 osób -między innymi projektanci, inwestorzy, kierownicy budów, pracodawcy, przedstawiciele nadzoru budowlanego, izby inżynierów i techników budownictwa.
W konferencji "Rola i obowiązki uczestników procesu budowlanego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy” wzięło udział około 100 osób -między innymi projektanci, inwestorzy, kierownicy budów, pracodawcy, przedstawiciele nadzoru budowlanego, izby inżynierów i techników budownictwa. PIP Rzeszów
To hasło tegorocznej akcji zapobiegania wypadkom na budowach prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy w kraju i w naszym regionie.

Każdy może się poradzić

Każdy może się poradzić

Pracodawcy także mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie. W rzeszowskiej siedzibie PIP można porady zasięgnąć codziennie od godziny 7.30 do 15.30 (we wtorki do 17.30), osobiście lub telefonicznie pod numerem 017-717-20-72. W tarnobrzeskim oddziale porady prawne są udzielane od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-15.30 (pokoje numer 2 i numer 7, parter) oraz telefonicznie 015-822-48-40 i 015-822-77-63

Statystyki okrutnie podsumowują brak bezpieczeństwa pracy na naszych budowach. W tej branży najczęściej dochodzi do wypadków i niestety bardzo często kończą się one ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią. Z tych samych statystyk wynika, że najgroźniejsze są upadki z dużej wysokości. Na budowach bardzo często brak, bowiem zabezpieczeń pracowników, nawet tak podstawowych jak rusztowania i balustrady.

WYPADKI NA PODKARPACIU
W naszym regionie w ubiegłym roku najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym miało miejsce podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych i rozbiórkowych. Na budowach aż 11 osób poniosło śmierć, a 4 doznały ciężkich obrażeń ciała.

Większość wypadków wydarzyło się w małych firmach budowlanych, w tym 6 w zakładach zatrudniających do 9 pracowników oraz 6 w zakładach zatrudniających od 10 do 49 pracowników.
Dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym wydarzyły się poza granicami kraju, podczas wykonywania robót budowlanych przez pracowników firm budowlanych z województwa podkarpackiego w Belgii i na Litwie.
Poszkodowani (z wyjątkiem jednego pracownika) byli w wieku powyżej 35 lat, w tym 2 osoby miały odpowiednio 64 i 67 lat. Ustalono także, że 14 poszkodowanych było zatrudnionych krócej niż 1 rok, co pozwala wnioskować, że w budownictwie zatrudnia się często osoby przypadkowe, które w żadnym zakładzie nie pracują przez dłuższy czas. Niejednokrotnie są to osoby nieposiadające odpowiedniego przygotowania zawodowego.

Najwięcej wypadków powodujących ciężkie obrażenia ciała wydarzyło się podczas obsługi maszyn i urządzeń w zakładach produkcyjnych. Ogółem w 2008 roku zdarzyły się 23 takie wypadki.

SZKOLENIA i PORADY
Wypadkom tym można zapobiec ucząc o zagrożeniach. Dlatego PIP organizuje je systematycznie.
- Niespełna miesiąc temu zorganizowaliśmy konferencję pod hasłem "Rola i obowiązki uczestników procesu budowlanego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy". Wzięło w niej udział około 100 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu tą tematyką oraz jak najlepszym i najbezpieczniejszym prowadzeniem inwestycji budowlanych - mówi Dawid Baran.

Kontrole w całej Polsce

Kontrole w całej Polsce

Od początku roku inspektorzy pracy przeprowadzili blisko 2 tysiące kontroli placów budowy i remontów różnych obiektów, dróg i autostrad. Skontrolowali blisko 1900 pracodawców, za-trudniających około 31 tysięcy pracowników. Główne nieprawi-dłowości to niewłaściwie zmontowane rusztowania bez balu-strad, brak zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości, niepra-widłowe zabezpieczenia wykopów, niezabezpieczone otwory w stropach, ścianach zewnętrznych, szybach i dźwigów.
Inspektorzy wydali 15 tysięcy 834 decyzje, w tym 1277 o wstrzymaniu prac w związku ze stwierdzeniem bezpośredniego zagrożenia życia bądź zdrowia pracujących. Na budowach wrę-czono 893 mandaty karne na kwotę 1 miliona 80 tysięcy zło-tych. Kontrole zakończyły się także 48 wnioskami do sądów grodzkich i czterema zawiadomienia do prokuratury.

W trakcie konferencji sami pracodawcy z branży budowlanej i osoby zaangażowane w prowadzenie inwestycji poruszali takie problemy jak odpowiedzialność za naruszenie przepisów bhp, procedury i zakres udzielania odstępstw od przepisów dotyczących usytuowania pomieszczeń pracy oraz problemy małych firm w trakcie realizacji robót budowlanych.

Podczas konferencji, przedstawiciele producentów przedstawili także prezentacje systemów zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości (siatki ochronne, siatki bezpieczeństwa) i stałych elementów chroniących ludzi na wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie