Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz czynszu - odetną kablówkę i Internet

Piotr Szpak
Lokatorzy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są coraz bardziej solidni w płaceniu czynszu.
Lokatorzy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są coraz bardziej solidni w płaceniu czynszu. P. Szpak
W roku minionym podobnie, jak w dwóch latach poprzednich nastąpił znaczący spadek zadłużeń członków i najemców Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

"ODCINAJĄ" TELEWIZJĘ

Niezawodnym instrumentem w odzyskiwaniu przez TSM swoich wierzytelności jest odłączanie telewizji kablowej, które zgodnie z umową abonencką może nastąpić w przypadku zalegania z opłatami przez dwa okresy płatności.

- W roku ubiegłym zostało odłączonych 287 gniazd abonenckich, a po uregulowaniu należności ponownie podłączono 274. Jak widać w przypadku krótkoterminowych zaległości jest to bardzo dobra metoda windykacyjna - tłumaczy prezes spółdzielni, Norbert Mastalerz.

Jedną z przyczyn spadku zadłużeń są również zagraniczne wyjazdy do pracy mieszkańców Tarnobrzega, którzy zarobione pieniądze po przyjeździe do kraju przeznaczają na spłatę swoich zobowiązań wobec spółdzielni, aby ustrzec się przed procesem sądowym i komorniczym. Wspomnieć należy także o ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 roku.

Zobowiązała ona zarządy spółdzielni do przenoszenia na wniosek lokatorów prawa odrębnej własności przysługujących im lokali. Warunkiem ustanowienia takiego prawa jest brak zaległości lokatora wobec spółdzielni. Niewielka część dłużników kierowała się właśnie tą motywacją.

TRAFIAJĄ DO REJESTRU

Dłużnicy, którzy pomimo wcześniejszych wezwań do zapłaty zignorowali je, a także ci, którzy nie wywiązują się ze wcześniej zawartej ugody, po uprzedzeniu dopisywani są do Krajowego Rejestru Długów.

- Konsekwencje dla osoby dopisanej do Rejestru są bardzo uciążliwe. Dłużnicy mają utrudniony dostęp do zakupów ratalnych, kredytów i pożyczek, kupna telefonu komórkowego oraz innych dóbr materialnych, z którymi wiąże się potrzeba zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Dane dotyczące dłużnika oraz informacje o niespłaconych przez niego zobowiązaniach przechowywane są w KRD przez 10 lat i przez ten okres może on być ograniczony w dokonywaniu czynności prawnych - wyjaśnia wiceprezes ds. ekonomicznych w TSM, Krzysztof Jabłoński.

EKSMISJA OSTATECZNOŚCIĄ

Obecnie w Rejestrze jest 102 dłużników TSM. 48 osób po spłaceniu należności zostało z niego usuniętych. W przypadku braku spłaty należności przez dłużnika sprawa zostaje skierowana do sądu. W roku 2008 trafiło do sądu 164 pozwów. Po uprawomocnieniu nakazu kierowany on jest do komornika sądowego w celu przeprowadzenia egzekucji. Równolegle z sądowym może toczyć się postępowanie wewnątrz spółdzielcze przed Radą Nadzorczą, które zakończyć się może wykluczeniem lub wykreśleniem z listy członków Spółdzielni. Na wniosek zarządu w latach 2007-2008 RN TSM wykreśliła lub wykluczyła z członkostwa 44 osoby, a przywróciła do członkostwa 43. Ostatecznym rozwiązaniem, gdy zawiodą procedury jest eksmisja lub egzekucja z własnościowego prawa do lokalu. W latach 2007 i 2008 do sądu trafiło 10 pozwów o opuszczenie lokalu, tyle samo zostało orzeczonych wyroków, które wykonano eksmitując dłużników.

RATUNKIEM DODATKI

Oczywiście nikt z eksmitowanych nie trafia na bruk. Osoby takie przenoszone są do lokali zastępczych lub socjalnych. Dzięki obowiązującej umowie z prezydentem Tarnobrzega dotyczącej uznania przez gminę lokali wskazanych przez TSM jako socjalne w przypadku nie wnoszenia przez eksmitowanych opłat za lokal, obciążenia te spadają na gminę, co w znacznym stopniu odciąża spółdzielnię. W przypadku, gdy dłużnik posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spółdzielnia kieruje sprawę do komornika sądowego celem przeprowadzenia przez niego egzekucji z tego prawa w drodze licytacji. Obecnie prowadzone są cztery postępowania zmierzające do odzyskania wierzytelności poprzez egzekucję. Dziesięć spraw o egzekucje zostało zawieszonych lub umorzonych na skutek całkowitej lub częściowej spłaty należności. Jak co roku wiele rodzin otrzymało pomoc od gminy w postaci dodatków mieszkaniowych. W grudniu 2008 r. z pomocy takiej skorzystało 811 rodzin (w Tarnobrzegu 671, Nowej Dębie 101, Skopaniu 39). Cała pomoc gmin w postaci dodatków mieszkaniowych w ubiegłym roku wyniosła 1,3 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie