MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebieska Karta w podkarpackich szkołach

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Aspirant sztabowy Andrzej Barnaś z Zespołu do spraw Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu prezentuje, jak wygląda Niebieska Karta.
Aspirant sztabowy Andrzej Barnaś z Zespołu do spraw Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu prezentuje, jak wygląda Niebieska Karta. Grzegorz Lipiec
Nauczyciele mają nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Teraz jeszcze kontrolować, kiedy źle dzieje się w rodzinach.

Nowe rozporządzenie minister edukacji narodowej daje placówkom oświatowym kolejne zadania. Szkolny pedagog oprócz dotychczasowych obowiązków już musi się przygotowywać do nowych zadań. Będzie mógł zakładać Niebieską Kartę uczniom, u których zachodzi podejrzenie zjawiska przemocy w rodzinie.

Niebieska Karta to dokument, który wskazuje i opisuje przemoc w rodzinie. Do tej pory mogli ją zakładać tylko pracownicy socjalni i policjanci. Służby te są bowiem wyposażone w odpowiednie instrumenty prawne oraz posiadają wiedzę i doświadczenie, by zweryfikować doniesienia o zgłaszanej przemocy domowej. Teraz uprawnienia do wypełniania tego dokumentu dostali także nauczyciele.

PRZYGOTOWANIA W SZKOŁACH

W szkołach naszego regionu trwa wdrażanie w życie zapisów wspomnianego rozporządzenia ministra edukacji narodowej.

- W naszej szkole pracuje dwóch pedagogów, którzy już wiedzą, jakie mają nowe zadania - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu.

- Nowe rozporządzenie narzuca nam dodatkowe obowiązki w rozpoznawaniu sytuacji dziecka. Na razie nie mieliśmy żadnego przypadku przemocy w rodzinie, zatem nie było konieczności wszczynania procedury Niebieskiej Karty - tłumaczy Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu. - Poza tym nasza szkoła jest mała, zatem pedagog doskonale rozpoznaje sytuację uczniów.

STATYSTYKI

W 2010 roku mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu interweniowali w sprawie przemocy w rodzinie na terenie Tarnobrzega 612 razy, z czego wszczęto 117 procedur Niebieskiej Karty. W powiecie tarnobrzeskim ziemskim interwencji było 760, ale Niebieska Karta została wypełniona tylko 68 razy.

Jak wygląda wszczynanie procedury Niebieskiej Karty przez funkcjonariusza policji? Policjant sporządzając Niebieską Kartę, już podczas pierwszej rozmowy tłumaczy pokrzywdzonemu, dokąd może się udać. W przypadku pobitego dziecka policjant stara się być bardzo ostrożny i prowadzi rozmowę w specjalnym pokoju, gdzie malec ma do swojej dyspozycji na przykład pluszowe misie. Po siedmiu dniach dzielnicowy odwiedza wraz z pracownikiem socjalnym rodzinę dotkniętą przemocą. Wtedy też służby zapoznają się z sytuacją rodzinną oraz materialną sprawcy oraz poszkodowanych. Takie odwiedziny są jeszcze możliwe przez trzy miesiące po zgłoszeniu.

POLICJA W SZKOLE

Podkarpacka policja współpracuje z miejscowymi placówkami oświatowymi.

- Od września policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu odbyli trzydzieści spotkań w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Mundurowi spotykają się także z rodzicami, dyskutujemy o wszystkich zagrożeniach, od tych związanych z przemocą po narkotyki - tłumaczy nadkomisarz Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Czy twórcy nowych przepisów wzięli pod uwagę możliwe nadużycia? W każdej szkole toczą się wojny między nauczycielami a rodzicami. Oby tylko Niebieska Karta nie została bronią w tej wojnie, bo może to przynieść więcej krzywd niż pożytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie