Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecka dziennikarka opowie o niezwykłych lekarzach ze Stalowej Woli

Marcin Radzimowski
Olivia Kortas, dziennikarka Süddeutsche Zeitung
Olivia Kortas, dziennikarka Süddeutsche Zeitung Jacek Rodecki/stalowka.net
Niezwykłą historię lekarzy - Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy podczas wojny uratowali tysiące ludzi, poznają już wkrótce czytelnicy Süddeutsche Zeitung (wymowa: zidojcze cajtung), największego niemieckiego dziennika ogólnokrajowego. Tematem zainteresowała się dziennikarka tej opiniotwórczej gazety, Olivia Kortas, która w Rozwadowie i okolicy zbierała materiały do reportażu.

Mieszkająca w Monachium dziennikarka choć urodziła się w Niemczech, jej rodzice są Polakami (z okolic Gdańska) i Olivia biegle mówi po polsku. To bardzo pomogło w pracy w Polsce.

W 1942 roku, w czasie II wojny światowej doktor Stanisław Matulewicz ze Zbydniowa, odkrył, że krew osób zakażonych niegroźną bakterią Proteus OX19 daje podczas testów wyniki identyczne jak przy zakażeniu tyfusem plamistym. Podzielił się odkryciem ze swoim przyjacielem, doktorem Eugeniuszem Łazowskim z Rozwadowa. Obaj zaczęli szczepić swoich pacjentów niegroźną bakterią i wysyłać próbki krwi do niemieckich laboratoriów. W efekcie Niemcy ogłosili okolice Stalowej Woli terenem objętym zarazą, a niemieccy obywatele ewakuowali się z zagrożonego epidemią obszaru. Dzięki lekarzom na trzy lata ustały wywózki ludności na roboty i do obozów koncentracyjnych. Później sprawa się wydała.

ZOBACZ TEŻ: Narkotyki w Starachowicach. Były w łóżku i kominie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie