Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa wojennych fotografii

Zdzisław Surowaniec
Są już zamontowane pierwsze plansze wystawy.
Są już zamontowane pierwsze plansze wystawy. Zdzisław Surowaniec
Na placu obok kina "Ballada" w Stalowej Woli przygotowywana jest przez Muzeum Regionalne plenerowa wystawa fotograficzna pt. "Stalowa Wola w cieniu swastyki". Ekspozycja ma być hołdem osobom walczącym z okupantem.

Na kilkudziesięciu podświetlanych nocą planszach znajduje się niemal sto wielkoformatowych fotografii, obrazujących losy młodego, którego budowa rozpoczęła się dwa lata przed wybuchem wojny i okupacji niemieckiej.

Wystawa jest częścią projektu "Sen o Victorii" realizowanego przez Muzeum Regionalne. Jest to pierwsza, na taką skalę i w takiej formie, próba ukazania rzeczywistości okupacyjnej w mieście w latach 1939-1944. Zebrano w jednym miejscu najciekawsze fotografie i zaprezentowano je w wielkim formacie.
Są to m.in. zdjęcia z działań wojsk niemieckich w regionie we wrześniu 1939 r., efekty bombardowań budynków Zakładów Południowych przez niemieckie lotnictwo, czy też fotografie ulic Stalowej Woli, na których hitlerowcy zaprowadzili własny, okupacyjny porządek. Widok żołnierzy niemieckich stacjonujących w rozwadowskim klasztorze i na terenie huty, czy flaga z nazistowską swastyką, zawieszoną na jednym z budynków, pozwoli przenieść widza w czasy wojny.

Chyba największe wrażenie widz odczuje, gdy twarzą w twarz stanie z bohaterami tamtych czasów - ludźmi, w przeważającej mierze bardzo młodymi, którzy nie wahali się, by walczyć i ginąć za Ojczyznę. Każdy z nich ma do opowiedzenia własną historię, z których dowiadujemy się o licznych akcjach zbrojnych, działaniach konspiracyjnych, czy innych czynach, mających na celu osłabienie siły okupanta. Wśród tych osób znajdziemy żołnierzy, konspiratorów, nauczycieli, lekarzy, księży, ale i zwykłych, szarych ludzi, którzy w tym czasie niespodziewanie stawali się prawdziwymi bohaterami.

- Chcieliśmy aby ta wystawa zainteresowała młodych odbiorców, którzy II wojnę światową znają głównie z filmów i gier komputerowych - mówi kurator wystawy Krzysztof Adamek. - W tym celu zastosowaliśmy nowoczesną formę ekspozycji, przez co historia miasta opowiedziana językiem fotografii i krótkich tekstów jest żywa, a przez to łatwiejsza do zrozumienia i ciekawsza dla młodego człowieka.

Atutem ekspozycji niewątpliwie jest jej ulokowanie w centrum miasta, a także możliwość zwiedzania w godzinach wieczornych, dzięki zamontowaniu specjalnego oświetlenia. Otwarcie wystawy 1 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie