Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niżański szpital z nowoczesnym sprzętem. Kobiety będą rodzić na poziomie europejskim

Konrad SINICA
Elżbieta Czerkies, ordynator oddziału noworodkowego, prezentuje nowe wyposażenie bloku porodowego.
Elżbieta Czerkies, ordynator oddziału noworodkowego, prezentuje nowe wyposażenie bloku porodowego. Konrad Sinica
Dwa oddziały Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku - ginekologiczno-położniczy i noworodkowy - zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jest to część wielkiego projektu realizowanego przez niżański szpital.

Za 21 milionów złotych

Za 21 milionów złotych

Całkowita wartość projektu, w ramach którego powstał nowy trakt porodowy, to 21 milionów złotych. Na realizację tego zadania szpital otrzymał dotację z Unii Europejskiej w wysokości 5 milionów złotych. Reszta pieniędzy pochodziła z środków własnych szpitala i powiatu niżańskiego. Oprócz nowego traktu porodowego, projekt obejmował budowę nowoczesnego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, który został otwarty w lipcu.

Nowy trakt porodowy to ostatni, ale chyba najbardziej oczekiwany element wielkiego projektu "Poprawa dostępności deficytowych usług medycznych na obszarach wiejskich poprzez dostosowanie Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku do obowiązujących Wymogów prawnych".

Z KORZYŚCIĄ DLA WSZYSTKICH

Po wyremontowaniu sal przyszedł czas na zainstalowanie nowoczesnego wyposażenia. Dzisiaj niżańska lecznica dysponuje dwułóżkową salą porodową, salą dla porodów powikłanych, oddzielnym pomieszczeniem do wykonywania cięć cesarskich. W szpitalu jest także sala przeznaczona dla porodów rodzinnych z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem dla ciężarnych w okresie poprzedzającym poród i dla osób towarzyszących. Na blok porodowy kupiono także stanowiska do resuscytacji dla noworodków. Ponadto gruntownie przebudowano salę zabiegową na oddziale ginekologiczno-położniczym. To pomieszczenie również zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt. W szpitalu pojawiło się wyposażenie pomocnicze dla sali porodowej i zabiegowej oraz stół do cięć cesarskich.

- Nazbierało się tego sporo, ale musimy mieć na uwadze to, że taka jednostka bez odpowiedniej ilości specjalistycznego sprzętu funkcjonować nie może, bo zagrażałoby to bezpieczeństwu pacjentów - mówi Stanisław Krasny, dyrektor SPZZOZ w Nisku. - Ponadto, są określone przez NFZ wymogi i standardy, które są podstawą zawarcia odpowiedniego kontraktu na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Efekty tych działań są nie do przecenienia. Nastąpiła zdecydowana poprawa stanu sanitarno-epidemiologicznego dla pacjentów. Podniósł się poziom bezpieczeństwa jeżeli chodzi o zakażenia wewnątrzoddziałowe i sam komfort przebywania pacjentów w szpitalu. Znacznie poprawiły się również warunki pracy dla personelu.
- To wszystko w sposób diametralny zmieniło wizytówkę naszego szpitala - dodaje dyrektor Krasny.

PORODY W WODZIE I W HIPNOZIE

W niżańskim szpitalu pacjentki korzystają nie tylko z nowoczesnego wyposażenia, ale także mogą rodzić przy pomocy nowatorskich rozwiązań. Szpital oferuje między innymi porody w hipnozie lub przy użyciu podtlenku azotu. W planach jest również zakup wanny do porodów w wodzie.

Aktualnie szpital przygotowuje się do uzyskania certyfikatu akredytacyjnego. Do uzyskania dokumentu niezbędne jest wielokrotne zewnętrzne badanie poziomu satysfakcji pacjentów. Do tej pory szpital prowadził badania ankietowe na własne potrzeby. Do dyrekcji nie docierały niepokojące sygnały, jednak kierownictwo ma świadomość, że pewne rzeczy mogłyby ulec poprawie.

- Spora część personelu pracuje już od wielu lat - wyjaśnia dyrektor Krasny. - Z jednej strony ma bogate doświadczenie, a z drugiej występuje duża różnica wiekowa między pacjentkami a personelem. Dzisiaj młodzież ma określone wymagania i nie zawsze przyjmuje za dobrą monetę rady starszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie