Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji otwarte dla gości

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas otwarcia „Niżańskie Centrum Historii i Tradycji” można zobaczyć trzy wystawy historyczne
Podczas otwarcia „Niżańskie Centrum Historii i Tradycji” można zobaczyć trzy wystawy historyczne Marian Pelic
Uroczyście otwarte zostało „Niżańskie Centrum Historii i Tradycji”, które wchodzi w struktury Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Mieści się ono w dawnej Oficynie Pałacowej, w której do niedawna funkcjonowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Uroczystość otwarcia rozpoczęłą się od przecięcia wstęgi, którego dokonali: burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, zastrępca burmistrza Gminy i Miasta Nisko Teresa Sułkowska, skarbnik Gminy i Miasta Nisko Maria Nabrzeska, przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Waldemar Ślusarczyk, dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” Alicja Sochacka, autor projektu, architekt Andrzej Gawlewicz, kierownik referatu rozwoju gospodarczego Stanisława Szymonik, reprezentant firmy wykonującej inwestycję Leszek Nalepa.

Wśród wielu zaproszonych gości, uroczystość otwarcia zaszczyciła obecnością wnuczka niżańskiego poety Jana Marii Gisgesa – Aleksandra Gisges – Dalecka.

Po przemówieniach i podziękowaniach osobom, które zaangażowały się w organizację wystaw inaugurujących otwarcie nowej placówki, głos zabrała Renata Czownicka – dyrektor Biura Banku PKO BP – mecenasa kolekcji „Nowy poczet władców Polski” Waldemara Świerzego. Głos zabrał także prezes niżańskiego Koła Numizmatycznego w Nisku Tadeusz Wojcieszyn, który udostępnił prywatne zbiory sztandarów i medali królewskich „Poczet Królów Polski” według Jana Matejki.

Jednym z elementów programu przygotowanego na okoliczność otwarcia była prezentacja z okazji 85 – lecia nadania praw miejskich miastu Nisko, którą przygotował niżański regionalista Mariusz Kowalik. Niespodzianką na zakończenie programu był koncert rzeszowskiego kwartetu smyczkowego „Simple Quartet”.

Nowo powstałe Centrum, dzięki funduszom unijnym, zostało wyremontowane i dostosowane do potrzeb odbiorców, jako placówka o charakterze wystawienniczym. Działalność Centrum będzie opierała się przede wszystkim na organizowaniu wystawienniczej eksponatów posiadających wartość historyczną bądź artystyczną (wystawy stałe i czasowe), organizowaniu lekcji historii, spotkań czy projekcji filmowych.

W chwili obecnej, w ofercie „Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji” znajdują się trzy ekspozycje stałe: miejsce pamięci poety Jana Marii Gisgesa, sala „Kawalerów Virtuti Militari” oraz wystawa sztandarów i medali. Dodatkową atrakcją jest wystawa 49 portretów władców Polski „Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”, autorstwa wybitnego grafika Waldemara Świerzego.

- Zapraszamy do odwiedzin „Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji” od 1 października, w godzinach od 9 do 17. Zwiedzanie jest bezpłatne - poinformowała dyrektor NCK „Sokół” Alicja Sochacka.

Jak dyrektor dodała, w przypadku grup zorganizowanych jest prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny, w celu ustalenia szczegółów – telefon 15/8412-144.

Przewidywane jest także stworzenie w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji punktu informacyjno-promocyjnego dla osób odwiedzających Nisko, w którym mogłyby się one zapoznać z historią, zabytkami i dostępnymi atrakcjami. W dalszym ciągu w budynku swoją siedzibę będzie miał Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Centrum Usług Wspólnych oraz Towarzystwo Ziemi Niżańskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie