Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc wyborcza na ECHODNIA.EU. Sondażowe wyniki Eurowyborów już w niedzielę o 21! Sprawdź, co trzeba wiedzieć zanim zagłosujesz!

Grzegorz LIPIEC
51 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim - to my decydujemy, kto nas będzie reprezentował w Brukseli.

Ważne

Ważne

Porównanie frekwencji wyborczej w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu:

Wybory 2004: 1,7 milionów uprawnionych - głosowało 268 tysięcy osób - 16,7 procent. Polska - 20,9 procent.

Wybory 2009: 1,67 milionów uprawnionych - głosowało 374 tysięcy osób - 22,28 procent. Polska - 24,5 procent.

Wybory 2014: ?

Zakończyła się kampania wyborcza. Dzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przypominamy techniczne szczegóły głosowania.

Na dwóch lub trzech przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego może liczyć Podkarpacie. O tym, kto zyska największą popularność wśród wyborców przekonamy się w niedzielę. W poniedziałek lub najpóźniej we wtorek powinniśmy poznać nazwiska nowych eurodeputowanych.

TYLKO JEDEN KRZYŻYK

W niedzielę, 25 maja lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. - Prawo udziału w wyborach przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat i stale zamieszkują na terytorium kraju, a także są wpisani do rejestru wyborców. Głosować mogą także w naszym kraju obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, jednak muszą przedstawić zaświadczenie, które pozwala dopisać ich do spisu wyborców. Jest jeszcze jedna możliwość: te osoby mogły wcześniej, zgodnie z przyjętym terminem, złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców - wyjaśnia Zbigniew Kantorowicz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu.

Udając się do lokalu wyborczego powinniśmy obowiązkowo zabrać ze sobą dokument z fotografią, na podstawie którego komisja ustali naszą tożsamość. - W okręgu podkarpackim dziewięć komitetów zgłosiło 90 kandydatów. Karta do głosowania będzie w formacie A5 - dodaje Zbigniew Kantorowicz. - Broszury w każdym z okręgów będą wyglądać tak samo, różnica to zawartość, ilość stron.

Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Na Podkarpaciu działać będą 1804 obwody, z czego 555 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Zgodnie z sugestiami gminy z każdymi wyborami przygotowują coraz więcej lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Procentowo rozkłada się to w naszym regionie na poziomie 25-50 procent lokali z podjazdami, obniżonymi progami. To wszystko sprawia, że osoby poruszające się na wózku mogą brać udział w wyborach - kończy Zbigniew Kantorowicz. - Osoba niedowidząca na swoją prośbę może otrzymać wraz z kartą nakładkę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a. Jest też możliwość głosowania wraz z opiekunem.

NOC WYBORCZA

NOC WYBORCZA

W niedzielę, 25 maja po godzinie 21, a więc po zakończeniu głosowania, na portalu ECHODNIA.EU przedstawiać będziemy sondażowe wyniki wyborów - w Polsce i na Podkarpaciu. Około 23 zaczniemy podawać pierwsze wyniki, komentarze, analizy. W nocy oraz w poniedziałek od rana będziemy podawać wyniki z północnego Podkarpacia - z wszystkich miast i gmin.

W poniedziałek i we wtorek wraz z "Echem Dnia" specjalne wydania o wyborach w naszym regionie.

GŁOS NIEWAŻNY

Jeśli wyborca zaznaczy więcej niż jednego kandydata z danej listy, głos oddany na listę będzie ważny, a pierwszeństwo uzyska ten kandydat, który jest najwyższej. Jeśli wyborca odda głos na kandydatów z różnych list lub nie postawi znaku "X" w żadnej kratce, głos będzie uznany za nieważny. Głosujemy do godziny 21, potem lokale będą już zamknięte, a komisje zaczną dokładne przeliczanie wszystkich głosów.

CISZA WYBORCZA

Kampania wyborcza już się zakończyła. Agitacja jest zabroniona do niedzieli, do godziny 21. W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Najwyższa grzywna - od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych - grozi za publikację sondaży. Na kary w wysokości 1000 złotych mogą za to liczyć osoby, które zechcą w sobotę i w niedzielę jeździć samochodami oklejonymi w wyborcze plakaty, hasła.

Przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych w internecie przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian. W internecie, tak jak w prasie oraz w pozostałych mediach: radiu, telewizji - obowiązuje cisza wyborcza. Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej zaznaczył, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, do nich należy się zwracać jeśli uznamy, że łamane jest prawo wyborcze. Podkarpacka policja zapowiada wzmożone patrole przy lokalach wyborczych w nocy z soboty na niedzielę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie