Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Dęba. Inwestują miliony w stację uzdatniania głębinowego ujęcia wody. To pilna sprawa

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Na stacji uzdatniania głębinowego ujęcia wody w Nowej Dębie powstaną między innymi dwa nowe zbiorniki retencyjne oraz wieże strippingowe, które umożliwią skuteczne czyszczenie wód ze związków chemicznych.
Na stacji uzdatniania głębinowego ujęcia wody w Nowej Dębie powstaną między innymi dwa nowe zbiorniki retencyjne oraz wieże strippingowe, które umożliwią skuteczne czyszczenie wód ze związków chemicznych.
W Nowej Dębie trwa drugi etap przebudowy stacji uzdatniania głębinowego ujęcia wody. Inwestycję prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Budowa dwóch nowych zbiorników retencyjnych z komorą zasuw, montaż wież strippingowych (napowietrzających) z armaturą i rurociągami, instalowanie filtrów węglowych do oczyszczania powietrza oraz montaż pomp odwadniających - to wszystko składa się na zadanie „Poprawa zaopatrzenia w wodę i jej jakości dla gminy Nowa Dęba - etap II”.

Inwestycja ma chronić ujęcie wody przed skutkami poważnych awarii, zmian klimatu, zagrożeniami naturalnymi. Ma też zwiększyć pewność dostarczania dobrej jakości wody pitnej dla całej gminy, poprzez oczyszczenie wydobywanych wód głębinowych ze związków chemicznych.

Jak mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Antoni Kapusta, działania prowadzone przez spółkę są pracami ochronnymi, pilnymi, a przede wszystkim niezbędnymi do zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości wody.

Montaż wież strippingowych umożliwi skuteczne czyszczenie wód ze związków chemicznych,nawet w skrajnym przypadku. Natomiast zbiorniki retencyjne w sytuacji kryzysowej zabezpieczą co najmniej na czas jednej doby gminę Nowa Dęba w wodę pitną

- wyjaśnia prezes miejskiej spółki.

System zaopatrzenia w wodę miasta oraz gminy oparty jest na ujęciu wód podziemnych czwartorzędowych. W 2008 roku badania wykazały, że w studniach usytuowanych na trasie spływu wód do ujęcia występuje zanieczyszczenie substancjami organicznymi (związkami trichloroetenu i tetrachloroetenu), w ilościach przekraczających dopuszczalne stężenia dla wody pitnej. Od tego czasu spółka stara się zlikwidować problem.

W 2013 roku ruszyła z modernizacją stacji uzdatniania wody oraz rozbudową i modernizacją sieci na terenie gminy. Na inwestycję wartą ponad 10 milionów złotych, ponad 6 milionów dofinansowania pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. W 2018 roku rozpoczęła rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację sieci kanalizacji sanitarnej oraz budowę przepompowni ścieków.

Mimo tych inwestycji, aby zapewnić zaopatrzenie miasta i gminy w wodę o odpowiedniej jakości, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zmuszone jest do nieustającego monitorowania jakości spływającej wody oraz prowadzenia niezbędnych działań naprawczych, między innymi eksploatacji zbudowanych w celach ochronnych barier hydrogeologicznych.

Koszt tych zadań wynosi rocznie 250 tysięcy złotych. Najnowsza, prowadzona do końca 2022 roku, inwestycja ma zakończyć te utrudnienia i sprawić, że żadne związki chemiczne nie pogorszą jakości nowodębskiej wody. Wartość drugiego etapu zadania to 3 miliony 38 tysięcy 842 złotych netto. Projekt jest w stu procentach finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska”. Wykonawcą jest spółka Integral.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie