MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O sukcesie walki o Polskę wolną od komunistów dyskutowali w bibliotece w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zofia Romaszewska w Bibliotece Międzyuczelnianej opowiadała o swoich i męża związkach ze Stalową Wolą.
Zofia Romaszewska w Bibliotece Międzyuczelnianej opowiadała o swoich i męża związkach ze Stalową Wolą. Zdzisław Surowaniec
W Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zjawiła się Zofia Romaszewska, żona Zbigniewa Romaszewskiego, wieloletniego senatora Rzeczpospolitej Polskiej związanego z naszym regionem.

Wspólnie z wydawnictwem "Trzecia Strona" i rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej Zofia Romaszewska promowała książkę "Romaszewscy. Autobiografia".

Autorem wywiadu - rzeki jest Piotr Skwieciński, zaś ten z senatorem Romaszewskim został ukończony na miesiąc przed jego śmiercią. Licząca blisko 550 stron książka, to fascynująca historia jednej z najbardziej znanych rodzin w polskiej polityce. Romaszewscy mówią o dzieciństwie, młodości, politycznym dojrzewaniu i wspólnej walce z komunistami o wolną Polskę. Zdradzają kulisy funkcjonowania III Rzeczpospolitej, a ich refleksje mogą stanowić swego rodzaju polityczny testament dla młodszych pokoleń.

- To ogromna frajda, że mogłam teraz przyjechać teraz do Stalowej Woli. Czas mojej pracy tutaj z mężem Zbyszkiem bardzo był ważny. Kiedy strajkowała Huta Stalowa Wola, to był strajk "Solidarnościowy". Tym ludziom chodziło tylko o to, by powstały wolne związki. Mój mąż, kiedy zastanawiał się czy startować w 1989 roku na senatora, to przyjechali ludzie ze Stalowej Woli i powiedzieli, że bardzo chcą, żeby ich reprezentantem był Romaszewski. To wtedy Zbyszek się zgodził. Stalowa Wola jest bardzo ważnym miejscem na mapie Polski - dzieliła się wrażeniami Zofia Romaszewska.

Na sali konferencyjnej, oprócz władz miasta i powiatu, nie zabrakło znajomych państwa Romaszewskich z czasów walki z komuną. Tamte czasy wspominał choćby biskup Edward Frankowski czy Ewa Kuberna. Po części oficjalnej, która prowadzili ksiądz doktor habilitowany Roman Sieroń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz doktor Mariusz Krzysztofiński i doktor Marcin Bukała z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, były kuluarowe wspomnienia oraz muzyczny występ barda Pawła Piekarczyka.

Piotr Skwieciński, autorem książki "Romaszewscy. Autobiografia" to historyk, dziennikarz i publicysta. W latach 80. działał w opozycji, członek NZS. Był wiceszefem Wiadomości TVP1 (1994-1996), kierownikiem publicystyki politycznej w TV Puls (2003-2006) i prezesem Polskiej Agencji Prasowej (2006-2009). Pisał m.in. dla "Życia Warszawy (1990-1994), "Życia" (1996-1998), "Dziennika", "Rzeczpospolitej" (jej korespondent moskiewski w 2011) oraz "Uważam Rze". Od 2013 r. jest publicystą tygodnika "W Sieci". Publikację wydało wydawnictwo "Trzecia Strona".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie