Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 79. rocznicy powołania Armii Krajowej w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieniec i znicz składają przy mauzoleum na cmentarzu w Stalowej Woli przedstawiciele 16 batalionu saperów z Niska
Wieniec i znicz składają przy mauzoleum na cmentarzu w Stalowej Woli przedstawiciele 16 batalionu saperów z Niska Zdzisław Surowaniec
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło obwodu Nisko – Stalowa Wola, zorganizował w niedzielę 14 lutego w Stalowej Woli obchody 79 rocznicy powołania Armii Krajowej.

Podczas uroczystości przed mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli prezes koła Zbigniew Markut przypomniał, że Armia Krajowa była fenomenem w skali świata, w swoim szczycie liczyła ponad 350 tysięcy żołnierzy i stanowiła największą i najsprawniej zorganizowaną podziemną armię w okupowanej przez Niemców Europie.

W uroczystości, podczas której odmówiono modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, udział wzięli przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj i radny Łukasz Durek, przedstawiciele 16 batalionu saperów z Niska, harcerze z Lasowiackiego Hufca ZHP imienia Powstańców Styczniowych, członkowie Fundacji Kedyw i Obozu Narodowo-Radykalnego, poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W Stalowej Woli w okupowanej przez Niemców Polsce od samego początku prężnie działały różne grupy konspiracyjne, w tym także Związek Walki Zbrojnej, którym dowodził kapitan Wojska Polskiego Kazimierz Pilat pseudonim „Zaremba”. W lutym 1942 roku stalowowolski Związek Walki Zbrojnej podporządkował się rozkazowi naczelnego wodza i Kazimierz Pilat natychmiast przystąpił do formowania obwodu niżańskiego i stalowowolskiego Armii Krajowej, który wszedł w skład inspektoratu Mieleckiego w podokręgu Rzeszów. Do końca niemieckiej okupacji komenda obwodu znajdowała się w Stalowej Woli, a po wkroczeniu Sowietów została przeniesiona do Rudnika nad Sanem.

Obwód Nisko - Stalowa Wola Armii Krajowej obejmował tereny Stalowej Woli, Niska i okolic, obszar od wsi Turbia na północ od Stalowej Woli aż do wsi Jeżowe na zachodzie, sięgał od wiosek powiatu tarnobrzeskiego aż po psie leżące na prawym brzegu Sanu na wschodzie. Obwód ten często był nazywany niżańskim, choć już we wspomnieniach partyzantów i różnych dokumentach pojawia się często nazwa Nisko - Stalowa Wola

W Stalowej Woli dowództwo AK prowadziło komendę obwodu kryptonim 150 oraz punkt kontaktowy o kryptonimie 154, który początkowo mieścił się w sklepie przy ulicy Wolności w budynku dzisiejszego urzędu miasta, a po wysiedleniu przez Niemców Polaków, sklep został przeniesiony do jednego z lokali przy ulicy Narutowicza. Tam też przeniesiono punkt kontaktowy 154. Na terenie miasta działało również kilka miejsc kontrolowanych między innymi w stołówce Gospody (dzisiejszy budynek Telewizji Miejskiej przy ulicy Popiełuszki) oraz w Zakładach Południowych, gdzie działały grupy dywersyjne oraz siatka wywiadu strategicznego AK. W Rozwadowie mieściła się placówka AK o kryptonimie Wilcze Łyko 152. Głównym punktem kontaktowym Wilczego Łyka był podziemny tunel i kryjówka która mieściła się pod domami dowódcy placówki Józefa Mackiewicza pseudonim Wolski oraz domu rodziny przy ulicy Zielonej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie