Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Składanie wieńca przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Składanie wieńca przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zdzisław Surowaniec
Obchody Narodowego Święta Niepodległości zaczęły się w Stalowej Woli nietypowo, od konferencji prasowej z udziałem prezydenta Andrzeja Szlęzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Kłosowskiego i grupy polonijnych Litwinów.
Poczty sztandarowe na mszy za ojczyznę.
Poczty sztandarowe na mszy za ojczyznę. Zdzisław Surowaniec

Poczty sztandarowe na mszy za ojczyznę.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Stalowa Wola przekazała w tym roku polskiej szkole w litewskim Niemierzu ufundowany sztandar. Nawiązano przy okazji kontakty z polonijnymi działaczami i teraz siedmiu przyjechało do Polski. Trzech z nich zostało radnymi Wilna.

POLSKA KULTURA

Jak powiedzieli, na Litwie siedem procent to polonusi, w Wilnie jest ich dwadzieścia procent. Za sukces uznali wejście grupy Polaków do władz samorządowych i parlamentu. Mówili, że na Litwie prowadzona jest z premedytacją akcja wynarodowienia Polaków. - Jesteśmy Polakami, mamy odrębną społeczność, odrębną tradycję i kulturę, ale jesteśmy lojalnymi obywatelami Litwy. - Oni płacą wysoką cenę za przyznawanie się do polskości - ocenił prezydent Andrzej Szlęzak.

To, co Litwini mówili na konferencji, na zaproszenie prezydenta powtórzyli na wieczornym wiecu z udziałem mieszkańców. W południe natomiast razem z władzami miasta i powiatu Litwini uczestniczyli w składaniu wieńców przed miejscami pamięci narodowej - przy pomniku powstańców na rozwadowskim cmentarzu, przy mauzoleum na cmentarzu w Stalowej Woli, przy pomniku Jana Pawła II i przy pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego - współtwórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

NAJWAŻNIEJSZA RODZINA

W południe w bazylice konkatedralnej odprawiona została msza święta za ojczyznę, z udziałem władz miasta i powiatu, senator Janiny Sagatowskiej i poseł Renaty Butryn, harcerzy, młodzieży z klas mundurowych i szesnastu pocztów sztandarowych. Jak powiedział proboszcz ks. Edward Madej, odzyskanie niepodległości po latach zaborów było możliwe dzięki wartościom kształtowanym w rodzinie. - Modlimy się za tych, którzy oddali życie na ołtarzu ojczyzny - powiedział.

O godzinie 14 w Alejach Jana Pawła II rozpoczął się XX Międzynarodowy Uliczny Bieg Niepodległości (relacja na stronie sportowej). Wieczorem na Placu Piłsudskiego odbył się patriotyczny apel z udziałem żołnierzy z niżańskiej jednostki wojskowej, uczniów z klas mundurowych i mieszkańców. Na finał szczęśliwcy, którym udało się dostać zaproszenie, wzięli udział w koncercie "Jeszcze Polska Muzyka", w wykonaniu orkiestry Akademii Beethowenowskiej.

ZASŁUŻENI DLA MIASTA

Przed koncertem profesor Marian Marek Drozdowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stalowa Wola, a tytułem Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola uhonorowany zostanie wicemarszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie