Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Składanie kwiatów przed mauzoleum na cmentarzu komunalnym.
Składanie kwiatów przed mauzoleum na cmentarzu komunalnym. Zdzisław Surowaniec
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Stalowej Woli 10 listopada wieczorem, wraz z otwarciem w Galerii Warsztat wystawy "Wzorowe Miasto: Stalowa Wola", zorganizowanej z okazji jubileuszu 75-lecia Stalowej Woli.
Poczty sztandarowe na Mszy świętej w bazylice konkatedralnej.
Poczty sztandarowe na Mszy świętej w bazylice konkatedralnej. Zdzisław Surowaniec

Poczty sztandarowe na Mszy świętej w bazylice konkatedralnej.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Stalowa Wola, najmłodsze dziecko II RP, należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku. Młodzi polscy architekci i urbaniści, zainspirowani nowoczesnymi trendami w projektowaniu, mieli tutaj niepowtarzalną okazję, by swoją wizję miasta funkcjonalnego, wygodnego i pięknego nie tylko przelać na papier, ale i zrealizować w całości. Twórcy wystawy postanowili ten właśnie aspekt tworzenia miasta zaakcentować na ekspozycji.

Ekspozycja pokazuje w oryginalnej aranżacji, nawiązującej do architektury okrętowej, elementy ówczesnego wyposażenia stalowowolskich wnętrz. Meble i bibeloty nabierają głębszego wymiaru za sprawą relacji dawnych mieszkańców miasta i ich potomków. Ludzie, którzy korzystali z tych przedmiotów, otaczali się nimi i wiążą z nimi swoje wspomnienia, tworzyli niezwykłą historię miasta, którą twórcy wystawy chcą na nowo opowiedzieć. Atrakcją wernisażu był koncert Stanisława Soyki, śpiewającego przeboje Czesława Niemena.

W poniedziałkowy ranek prezydent Andrzej Szlęzak i starosta Robert Fila oraz przewodniczący Rady Powiatu i Miasta złożyli wieńce na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie pod pomnikiem poległych za wolność Polski, przy Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego i pod pomnikiem papieża Jana Pawła II przed bazyliką.

W południe w bazylice konkatedralnej odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny, z udziałem proboszczów wszystkich parafii. Proboszcz bazylik ks. Edward Madej powiedział podczas kazania: - Od początku polskiej państwowości Polacy zaufali bezwzględnie panu Bogu i Matce Najświętszej. Bogurodzica, matka Bożego Syna, prowadziła nasz naród przez mroki historii i jasne dni zwycięstw. Do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli przyczyniła się polska rodzina, język ojczysty, kultura, szacunek do innego człowieka. Oby Najjaśniejsza Rzeczpospolita jawiła się dla młodego pokolenia jako ta ojczyzna, w której będą chcieli zamieszkiwać.

Po mszy odbył się zorganizowany pod raz 21. Bieg Niepodległości w Alejach Jana Pawła II. Wieczorem na Placu Piłsudskiego odbyła się wieczornica z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko. Po niej mieszkańcy zostali zaproszeni na akademię z udziałem zespołów artystycznych MDK. O tej samej porze senator Janina Sagatowska zorganizowała Patriotyczne Ognisko na placu przed kinem Ballada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie