Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchodzimy Dzień Praw Konsumenta. Co robić kiedy nie jesteś zadowolony z wykonanej przez specjalistę usługi?

Grzegorz LIPIEC
Najczęściej reklamujemy wadliwe buty oraz sprzęt RTV i AGD, rzadziej artykuły spożywcze. Rzecznicy praw konsumentów apelują o uważne czytanie umów i nie podejmowanie na zakupach pochopnych decyzji.

Gdzie szukać pomocy?

Gdzie szukać pomocy?

Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w Tarnobrzegu - ulica Kościuszki 32, tel. 15-822-65-70, wewn. 516
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Tarnobrzegu - ulica 1-go Maja 4, tel. 15-822-16-46
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Nisku - Plac Wolności 2, tel. 15-841-21-69.
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Stalowej Woli - ulica Podleśna 2, tel. 15-643-36-60.

Postanowiliśmy zapytać Halinę Hukiewicz, Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Tarnobrzegu z jakimi problemami na co dzień zgłaszają się konsumenci z naszego regionu.
- Spraw dotyczących roszczeń praw konsumenckich przybywa. Myślę, że największym problemem są oszustwa telekomunikacyjne. Nie czytamy umów, podpisujemy jest bez zastanowienia, nie zwracamy uwagi na logo firmy, a potem korzystamy z usługi dziwnej firmy, która narzuca na nas dodatkowe koszty. Podobnie jest z umowami na dostawę energii elektrycznej - wyjaśnia Halina Hukiewicz. - Pamiętajmy w ciągu 10 dni mamy prawo odstąpić od takiej umowy, bez podania przyczyny. Jeśli tego nie zrobimy, to najlepiej jest udać się do rzecznika praw konsumenckich.

W podobny sposób należy postąpić jeśli już zakupimy towar podczas pokazu promocyjnego. - To jest tak zwane zawarcie umowy poza siedzibą przedsiębiorcy. Mam tutaj na myśli wszystkie pokazy promocyjne, na które udają się zazwyczaj starsze osoby. Sprzedający zręcznymi promocjami, a także dogodnymi ratami zachęcają do kupna, a potem może się okazać, że wcale nie jest tak preferencyjnie, jak nam się wydawało - dodaje pani rzecznik.

REKLAMOWANIE USŁUGI

Fryzjer za długo trzymał farbę na włosach i łamią się oraz wypadają, a kolor kompletnie nie odpowiada wcześniej ustalonemu. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Składamy reklamację na piśmie i żądamy poprawienia usługi w wyznaczonym terminie. Jeżeli fryzjer nie poprawi wad albo nie jest to możliwe, można zażądać zwrotu zapłaconej kwoty za usługę. Dodatkowo można domagać się odszkodowania.

Podobnie jest w przypadku dentysty. Prawo do reklamacji zachowujemy przez rok od dnia wykonania usługi. Jeśli w tym czasie wypadnie plomba albo ząb zacznie boleć, lekarz jest zobowiązany bezpłatnie dokonać poprawek. Jeśli by jednak odmówił lub nie zdążył w wymaganym czasie, można domagać się zwrotu pieniędzy zapłaconych za leczenie.

- W obydwu przypadkach podstawą do dochodzenia swoich praw powinien być dowód, że właśnie ten fryzjer czy dentysta wykonał usługę. Warto więc żądać paragonu, który jest dowodem umowy zawartej między usługodawcą a klientem - mówi Robert Kwiatkowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Tarnobrzegu.

NASZE PRAWA

Wysłaliśmy pieniądze na konto elektronicznego sklepu, ale nigdy nie otrzymaliśmy zamówionego produktu. Jak zareklamować uszkodzony sprzęt RTV lub AGD? Co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani przez sklep internetowy? Jak się okazuje, wielu z nas nie wie, co wtedy trzeba zrobić.

Konsumenci skarżą się na nieinformowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową - bez względu na to, gdzie go nabyliśmy - mamy prawo w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien być wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu - paragony.

Ważne dla kupujących

Ważne dla kupujących

Żywność - można reklamować, paczkowaną w terminie 3 dni od chwili otwarcia, sprzedawaną luzem zaś 3 dni od momentu zakupu
Zakupy w internecie - bez podania przyczyny można odstąpić od umowy w ciągu 10 dni
Reklamacja - jeśli stwierdzimy, że zakupiony towar jest niezgodny z umową albo jest uszkodzony, możemy złożyć reklamację w ciągu 2 lat od zakupu, ale nie później niż 2 miesiące od momentu wykrycia usterki

Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy! Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.

POPULARNE ZAKUPY W INTERNECIE

Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami podczas kupowania w sieci, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji na temat samego sklepu lub sprzedawcy. Najlepiej kupować na uznanych portalach i w sklepach albo tych poleconych przez znajomych. Jeśli korzystamy z usług małych sklepów, sprawdźmy dokładnie nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz informacje o organie, w którym zarejestrowano działalność gospodarczą.

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Co roku 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Po raz był on świętowany w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy'ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Dotyczyło ono projektu ustawy o ochronie praw konsumenta.

Można też na wszelki wypadek zadzwonić i sprawdzić, czy pod podanym adresem sklep rzeczywiście istnieje. W przypadku zakupów na serwisach aukcyjnych dobrym źródłem informacji są komentarze od innych kupujących. Znajomość regulaminu też jest ważna.

- 15 marca po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Praw Konsumenta. Z tej okazji konsumentom życzę przede wszystkim tego, aby nie bali się zgłaszać nam swoich problemów. Każdy zakup lepiej jest dwa razy przemyśleć niż podjąć szybką decyzję. Zawsze pamiętajmy o zabraniu ze sobą paragonu fiskalnego, który jest podstawą do reklamacji, no i towar pełnowartościowy, który nie jest używany we właściwy sposób nie podlega reklamacji. Przykład: nie spodziewajmy się reklamacji, jak w obuwiu sportowym próbujemy chodzić w zimie - kończy Halina Hukiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie