MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Z podatkiem dochodowym za pan brat, czyli PIT w pigułce w „Rolniku”

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Już drugi rok w technikum ekonomicznym w Zespole Szkół numer 2 w Tarnobrzegu, czyli w "Rolniku", realizowana jest innowacja celno-skarbowa pod patronatem Podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej. Ekonomiści uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej oraz pracowników Urzędu Skarbowego.

PIT w pigułce w tarnobrzeskim „Rolniku”

Zajęcia te odbywają się w ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 2 w Tarnobrzegu a rzeszowską Izbą Administracji Skarbowej, którego szkolnym koordynatorem jest nauczycielka Bogusława Serwan-Partyńska. Jego celem jest przede wszystkim edukacja młodzieży w zakresie między innymi przepisów prawa podatkowego i celnego, a w przyszłości także szansa na pozyskanie dobrze przygotowanych kadr do pracy i służby w szeregach Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim.

W ramach tego porozumienia w w poniedziałek 22 kwietnia murach szkoły odbyły się zajęcia warsztatowe z Katarzyną Małecką -kierownikiem Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu. Podczas warsztatów pani kierownik przybliżyła młodzieży kwestie związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ekonomiści zgłębili pojęcie i zakres podatku. Poznali skalę podatkową i podatek liniowy oraz dowiedzieli się kto jest podatnikiem i co jest przedmiotem opodatkowania, jak również od czego jest płacony podatek liniowy 19% i kiedy składamy zeznania podatkowe.

Uczniowie mieli możliwość pod okiem eksperta dokonać analizy źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kosztów uzyskania tych przychodów. Poznali również formy rozliczania się z podatku oraz sposoby jego obliczania. Ekonomiści z „Rolnika” dowiedzieli się m.in. czym jest roczne rozliczenie PIT, na podstawie jakich dokumentów rozlicza się podatek dochodowy, z jakich ulg można skorzystać rozliczając roczne zeznanie podatkowe, jak rozliczyć się w przypadku pracy za granicą, co to jest działalność nierejestrowa i jak ją rozliczać.

Młodzież szczególnie zainteresowana była kwestią „ulgi dla młodych”- jak ją rozliczać oraz w przypadku jakich przychodów nie można z niej skorzystać. Uczniowie dowiedzieli się również jak skorzystać z usługi Twój e-PIT. Szczególne zainteresowanie wśród ekonomistów wzbudziły informacje związane z zeznaniem PIT-37, jako że większość uczniów miała styczność z tym rozliczeniem w postaci zeznań podatkowych sporządzanych przez rodziców. Zaprezentowany został druk zeznania i pokrótce przedyskutowano najważniejsze jego pozycje. Najwięcej pytań w tym temacie ze strony uczniów dotyczyło ulg podatkowych, które przysługują osobom składającym takowe zeznanie. Pani Kierownik podkreśliła, że coraz więcej osób składa PIT drogą elektroniczną i zachęcała młodzież do przyjęcia tej formy, podkreślając jej niewątpliwe zalety. Na przykładzie usługi Twój e-PIT przedstawiono jak proste i wygodne jest dokonywanie rozliczenia podatkowego za pośrednictwem Internetu.

Kontakt ze specjalistą oraz fachowe przedstawienie zagadnień okazało się dla młodzieży ciekawym doświadczeniem, które z pewnością przyniesie rezultaty na egzaminie zawodowym, a także w przyszłej pracy zawodowej. Ekonomiści z „Rolnika” z uwagą przysłuchiwali się pani prowadzącej i aktywnie uczestniczyli w warsztatach, co z pewnością zaowocuje kolejnymi spotkaniami. Dzięki takim warsztatom uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu tematyki podatkowej oraz nabywają praktyczne umiejętności sporządzania deklaracji podatkowych. Wszystkie spotkania ze specjalistami z zewnątrz cieszą się w Zespole Szkół nr 2 dużym zainteresowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie