Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplenie komina – kiedy warto o tym pomyśleć? Dowiedz się, czym najlepiej ocieplić komin

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Odpowiednio wykonana termoizolacja domu ma bardzo duże znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego całego budynku. Zwykle ocieplamy ściany i fundamenty, pomijając zupełnie komin. Czy warto ocieplić komin? Na czym polega ocieplenie komina i jakich materiałów użyć?

Spis treści

Dlaczego warto ocieplić komin?

W domach możemy spotkać zwykle trzy rodzaje kominów:

  • komin wentylacyjny – spotkać go można w domu, w którym jest instalacja grawitacyjna (naturalna), często mają kilka kanałów wywiewnych,
  • prefabrykowany komin spalinowy – posiada wykonany z ceramiki przewód, który cechuje się wysoką ognioodpornością, przewód spalinowy w tego rodzaju kominie oddziela od obudowy wełna mineralna, stąd zwykle nie ma potrzeby, aby dodatkowo go ocieplać,
  • komin do kotłów kondensacyjnych – składa się z obudowy keramzytobetonowej oraz z ceramicznego przewodu spalinowego. Pomiędzy tymi dwoma elementami jest szczelina dostarczająca powietrze do komory spalania.
komin na dachu
Odpowiednie ocieplenie komina wentylacyjnego to inwestycja, która przyniesie korzyści w postaci oszczędności energii i poprawy efektywności systemu wentylacji. 123RF/okcid

Sprawnie działający komin musi mieć ciąg, który zależy od kilku czynników, m.in.:

  • temperatury komina,
  • spalin,
  • dymu,
  • powietrza wewnątrz i na zewnątrz.

Ocieplenie komina wentylacyjnego pomaga utrzymać temperaturę powietrza wewnątrz budynku na poziomie optymalnym. Dzięki temu system wentylacyjny pracuje efektywniej, co przekłada się na oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Zbyt mocno „wychłodzony” komin może skutkować osłabieniem ciągu, co przekłada się na gorszą pracę urządzeń grzewczych. Ponadto może w nim dochodzić do skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Ocieplenie komina pomaga zminimalizować ryzyko kondensacji, co może prowadzić do powstawania wilgoci i korozji wewnątrz systemu wentylacyjnego. Izolacja termiczna komina zabezpiecza go przed ewentualnym pożarem.

Przeczytaj także: Okna w domu parują i pojawia się wilgoć? Prosty trik z klamką okna pomoże pozbyć się problemu

Czym i jak najlepiej ocieplić komin?

Najbardziej uniwersalny materiałem do ocieplania kominów jest wełna mineralna. Jest to popularny materiał izolacyjny, który skutecznie chroni przed utratą ciepła. Ponadto wełna mineralna jest odporna na wilgoć i nie przysparza problemów w trakcie montażu. Drugi materiał często wybierany do ocieplenia komina to styropian. Pamiętajmy jednak, że materiał ten nie jest ognioodporny, więc sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kominów wentylacyjnych oraz kominów spalinowych do kotłów na paliwa gazowe i płynne.

Do wykonania skutecznego ocieplenia wystarczy zastosować warstwę styropianu o grubości 2-4 cm. Można też użyć styropianu fasadowego i przymocować go za pomocą specjalnego kleju do podłoża. Lepiej unikać kołkowania, które mogłoby spowodować nieszczelności. Ostatni krok to założenie siatki zabezpieczającej z akrylu lub silikonu, a następnie pokrycie powierzchni komina tynkiem.

Jeżeli chcemy ocieplić kominy, które odprowadzają produkty spalania to należy wybrać wełnę mineralną. Do ocieplenia komina najlepiej wybrać wełnę mineralną o gęstości minimum 60 kg/m3, dzięki czemu nie będzie ona osiadać i tym samym nie powstaną mostki termiczne. Do zewnętrznego ocieplenia kominów systemowych używa się wełny lamelowej w matach z folią aluminiową. Z kolei płyty lamelowe z wełny mineralnej sprawdzą się do ocieplenia kominów systemowych, które nie posiadają w środku żadnej izolacji.

Czy warto ocieplać komin na poddaszu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, z jakim rodzajem poddasza mamy do czynienia. Jeżeli jest to poddasze nieużytkowe i tym samym nieogrzewane, komin dobrze jest wtedy ocieplić ponad stropem parteru aż do wylotu. Podobnie rzecz ma się w przypadku poddasza użytkowego, które ma zabudowę na wysokości jętek. Wówczas pod kalenicą pozostaje sporych rozmiarów nieogrzewany stryszek, co oznacza, że fragment komina znajdujący się w tej przestrzeni warto byłoby ocieplić.

Warto podkreślić, że przed przystąpieniem do ocieplenia komina wentylacyjnego, zawsze warto skonsultować się z fachowcem bądź specjalistą ds. wentylacji, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnych warunków budynku. Wszelkie prace powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami budowlanymi oraz zaleceniami producenta materiałów izolacyjnych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ocieplenie komina – kiedy warto o tym pomyśleć? Dowiedz się, czym najlepiej ocieplić komin - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie