Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od pół roku w szpitalu w Stalowej Woli rehabilitują ruchowo pacjentów po udarze mózgu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma rehabilitacja rozpoczęta natychmiast po udarze mózgu
Duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma rehabilitacja rozpoczęta natychmiast po udarze mózgu Szpital
W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli utworzono przed pół rokiem Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej. To okazja do podsumowania.

Udar mózgu mają młodzi

Udar mózgu – kiedyś dotykał głównie osób starszych, ale dzisiaj do szpitali z takim rozpoznaniem trafia coraz więcej młodych osób. Niezależnie od wieku pacjenta, niezwykle istotną częścią leczenia jest właśnie rehabilitacja ruchowa.

– Niestety udarów jest coraz więcej, obok nowotworów oraz chorób serca, to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób dorosłych. A wielu chorych, którym udaje się przeżyć udar, zmaga się później z inwalidztwem oraz niepełnosprawnościami. W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Bardzo duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma również rehabilitacja rozpoczęta natychmiast po zdarzeniu wystąpienia udaru mózgu. I właśnie dlatego uruchomiliśmy w naszym szpitalu Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej

Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej funkcjonuje w szpitalu od niedawna, bo 1 lutego 2023 roku. Znajduje się w nim 12 łóżek, a personel stanowią: lekarze, pielęgniarki, logopedzi, psychologowie, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi.

– Jeśli rehabilitacja ma być skuteczna, musi być prowadzona przez cały zespół rehabilitacyjny. To dlatego, że z jednej strony na każdego pacjenta trzeba spojrzeć w sposób indywidualny, a z drugiej – zapewnić mu kompleksową opiekę. Terapia poudarowa obejmuje więc zarówno leczenie farmakologiczne, jak i rehabilitację ruchową – tłumaczy Małgorzata Gierczak-Zdunek – koordynator Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej w stalowowolskim szpitalu.

Schody do nauki chodzenia

Oddział jest wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt przeznaczony zarówno do prowadzenia terapii funkcji ruchowych, jak też funkcji mowy oraz funkcji poznawczych. Terapię funkcji ruchowych prowadzą fizjoterapeuci, wykorzystując do tego taki sprzęt jak: tory i schody do nauki chodzenia, stoły pionizacyjny oraz stół do terapii ręki. Terapię zaburzeń mowy prowadzą logopedzi, a wykorzystują w swojej pracy program komputerowy AfaSystem z monitorem dotykowym, ułatwiającym pracę z pacjentem. Natomiast do rehabilitacji zaburzeń poznawczych służy system RehaCom, który pomaga w rehabilitacji zaburzeń uwagi, pamięci i postrzegania. Tu również wykorzystywane są nowoczesne monitory dotykowe, a terapię prowadzą psycholodzy.

– Ale to nie wszystko, ponieważ w zespole mamy jeszcze terapeutę zajęciowego, którego zadaniem jest nauka czynności samoobsługowych i usprawnianie funkcji fizyczno-umysłowych naszych pacjentów. Pamiętajmy przecież, że celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie pacjentom utraconych funkcji w zakresie narządu mowy, ruchu i funkcji poznawczych oraz uzyskanie przez nich jak największego stopnia samodzielności w czynnościach życia codziennego, a nawet powrót do aktywności zawodowej – mówi Małgorzata Gierczak-Zdunek.

Rehabilitacja wymaga zaangażowania pacjenta

Rehabilitacja osób chorych w stalowowolskim Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej prowadzona jest w dwóch turach – przed i po południu oraz w soboty. Realizacja programu rehabilitacji wymaga zaangażowania ze strony pacjenta, dlatego kwalifikowani do niej są ci, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych oraz współpracować podczas terapii zaburzeń mowy oraz funkcji poznawczych. Do rehabilitacji nie kwalifikują się pacjenci z otępieniem, zaburzeniami psychicznymi, nietolerancją wysiłku oraz z głębokimi deficytami ruchowymi, którzy nie rokują powrotu do samodzielności.

Z racji swej specyfiki, Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej jest integralną częścią Oddziału Neurologicznego i Oddziału Udarowego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Źródło: Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie