Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddzielą Zabrnie od Grębowa

KLAUDIA TAJS [email protected]
Przed wjazdem do miejscowości stoi tablica  z nazwą Zabrnie, lecz formalnie takiej nazwy w wykazie urzędowych nazw miejscowości nie ma.
Przed wjazdem do miejscowości stoi tablica z nazwą Zabrnie, lecz formalnie takiej nazwy w wykazie urzędowych nazw miejscowości nie ma. Klaudia Tajs
Mieszkańcy posługują się nazwą sołectwa, które formalnie nie istnieje

Zabrnie, wieś w gminie Grębów ma swoją podstawówkę, dom ludowy i wspaniałą sołtys. Mieszkańcy z dumą pokazują dowody osobiste, z których wynika, że mieszkają w Zabrniu. Jest tylko jeden problem. W wykazie urzędowych nazw miejscowości kraju, takiej miejscowości nie ma. Figuruje tylko Zabrnie Górne Wieś.

Zabrnie Górne to przysiółek, w którym znajduje się ponad 40 gospodarstw. Natomiast w sołectwie Zabrnie gospodarstw jest już 120. - To taki administracyjny paradoks, bo mniejszy wziął górę na większym - mówi Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - Obecnie wieś Zabrnie Górne i przysiółek Zabrnie znajdują się w obrębie Grębowa i nie są wydzielone geodezyjnie jako oddzielny obręb miejscowości.

Dlatego mieszkańcy sołectwa podjęli uchwałę na wiejskim zebraniu o zmianie nazwy swojej miejscowości na Zabrnie i wydzielenie sołectwa jako odrębnego obrębu ewidencyjnego z obrębu Grębów.

TYLKO PRZYSIÓŁEK

Zabrnie nie funkcjonuje nigdzie jako wieś, jako miejscowość, a jedynie jako przysiółek Grębowa, podobnie jak przysiółek Sokół, czy Nowy Grębów. Dlatego mieszkańcy Zabrania są mieszkańcami stolicy gminy - Grębowa, chociaż zapis w ich dowodach mówi zupełnie, co innego.

- Każdy z moich mieszkańców ma w dowodzie osobistym napisane Zabrnie - tłumaczy Alina Czerniec sołtys Zabrnia. - Na budynku szkoły podstawowej jest tabliczka Zabrnie. Przed wjazdem do miejscowości stoi tablica z nazwą Zabrnie. Od dawna mamy sołectwo Zabrnie. To Zabrnie Górne powinno być przysiółkiem, a Zabrnie sołectwem.

SZLI ZA BREŃ

Jak to się stało, że mniejszy Zabrnie Górne, wziął górę nad większym Zabrniem? - Samo Zabrnie było przysiółkiem Grębowa - tłumaczy Krystyna Kozieja, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabrniu. - Ludzie, którzy przemieszczali się do Sandomierza w celach handlowych, kiedy przekraczali ciek wodny Breń, mówili, że są za Brniem. Stąd pochodzi ta nazwa.

Dyrektor Kozieja przypomina również, że miejscowy ksiądz posiada dokumenty, z których wynika, że Zabrnie Górne powstało wcześniej. - Właśnie tam pierwsi osiedli się Tatarzy i stąd ktoś oddzielnie potraktował tych osadników, którzy znaleźli się za górą i za lasem - tłumaczy dyrektorka.

BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW

Dlatego na ostatniej sesji radni Grębowa zatwierdzili zmiany na mapie gminy Grębów ustalając nazwę Zabrnie i wydzielając sołectwo Zabrnie jako odrębny obręb ewidencyjny z obrębu Grębowa. Ponadto władze gminy zostały zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw administracji i cyfryzacji o zmianę nazwy miejscowości "Zabrnie Górne" na "Zabrnie".

Mieszkańcy Zabrnia nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zmianą nazewnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie