Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają las w Ciemnym Kącie. Sadzą drzewa

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Sadzenie drzew na powierzchni pozrębowej w Ciemnym Kącie
Sadzenie drzew na powierzchni pozrębowej w Ciemnym Kącie Nadleśnictwo
Trwa najważniejszy okres w pracy leśnika - odnowienie lasu. Każdego dnia sadzonki wyprodukowane w 448 krajowych szkółkach leśnych, w tym z 40 objętych dyrekcją lubelską, trafiają do lasu.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

W skali roku Lasy Państwowe sadzą około 500 milionów sztuk drzew, a to oznacza, że w ciągu minuty wysadzanych jest blisko tysiąc nowych sadzonek.

Nadleśnictwo Rozwadów w Stalowej Woli odnowi w 2017 roku blisko 180 hektarów lasu wysadzając około 1,3 miliona drzew. Sadzonki stanowiące rodzime gatunki drzew są starannie dobierane do warunków siedliskowych. Na ubogich w składniki odżywcze siedliskach wysadzana jest sosna i brzoza, a w żyźniejszych miejscach bardziej wymagające gatunki iglaste takie jak modrzew i jodła oraz gatunki liściaste - dąb, buk, olcha, klon.

- Sadzimy coraz więcej gatunków liściastych, dlatego też ich udział w całych polskich lasach od czasu wojny wzrósł z 13 procent do 23 procent - tłumaczą leśnicy.

Powstające uprawy leśne wzbogacane są o gatunki biocenotyczne, które zwiększają różnorodność biologiczną oraz stanowią doskonałą bazę żerową dla ptaków i zwierzyny leśnej. Oprócz odnowienia sztucznego ( sadzenia ) leśnicy wspierają także odnowienie naturalne poprzez pozostawianie na powierzchni tak zwanych nasienników oraz wykorzystując tak zwany obsiew boczny.

Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną opartą na zasadzie zachowania trwałości i ciągłości użytkowania. To oznacza, że na miejsce ściętych drzew sadzone są nowe. Racjonalnie prowadzona od lat gospodarka sprawia, że lasów w Polsce przybywa.

W ramach akcji „1000 drzew na minutę”, Nadleśnictwo Rozwadów zorganizowało przed tygodniem sadzenie lasu z udziałem młodzieży szkolnej – uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stalowej Woli oraz harcerzy z 54 Stalowowolskiej Drużyny imienia Bronisława Kochana oraz Lasowiackiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Odbyło się ono w leśnictwie Ciemny Kąt, oddział 168, na powierzchni pozrębowej przygotowanej do odnowienia. Pod nadzorem Służby Leśnej nadleśnictwa młodzież zapoznała się z techniką sadzenia tak zwaną metodą „pod kostur”. Wysadzono około tysiąc sztuk jednoletniej sosny na powierzchni 10 arów. Po zakończeniu pracy uczestnicy posilili się smakowitą grochówką. Całą akcję zakończył przemarsz młodzieży z miejsca sadzenia do siedziby nadleśnictwa, w trakcie którego leśnicy odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące różnych aspektów pracy w lesie. W tym zakątku jest ścieżka edukacyjna z tablicami informującymi o drzewach i dzikich zwierzętach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie