MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnowione starorzecze Łęgu w Przyszowie ochroni przyrodę i da wypoczynek ludziom

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie z drona pokazuje zakres prac przy starorzeczu Łęgu, które posłuży przyrodzie
Zdjęcie z drona pokazuje zakres prac przy starorzeczu Łęgu, które posłuży przyrodzie Urząd Gminy
Zaawansowanie prac przy starorzeczu Łęgu w Przyszowie jest widoczne. Zbiornik został pogłębiony i powoli nabiera ostatecznego kształtu.

Wykonawca rozpoczął prace przy budowie ciągu pieszego, który zaprojektowano wzdłuż starorzecza jako chodnik z tłucznia oraz miejscami jako pomost o konstrukcji drewnianej. Całkowita długość ciągu ma wynosić 1 tysiąc 225,20 metra. Wkrótce rozpoczną się też prace nad budową drewnianych wiat.

Projekt zakłada przywrócenie właściwego stanu siedliska przyrodniczego dla biegacza skórzastego, pijawki lekarskiej i dzierzby gąsiorka, które należą do gatunków chronionych. Zadanie jest dofinansowane ze środków unijnych w wysokości 1 miliona 151 tysięcy 768,86 złotych.

Jeszcze do niedawna niewiele osób wierzyło, iż przygotowywaną od wielu lat dokumentację projektową na zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie uda się doprowadzić do finału, czyli realizacji na jej podstawie robót budowlanych. Jednakże konsekwentne działania Wójta Gminy Bojanów w tym przedmiocie okazały się słuszne. Trudność w opracowaniu tejże dokumentacji wynikała ze skomplikowanych uwarunkowań środowiskowych wynikających z obszaru Natura 2000, który obejmuje teren naszej gminy.

Projekt obejmuje przede wszystkim roboty ziemne dające w efekcie powiększenie i pogłębienie istniejącego starorzecza. Wynosząca aktualnie 2,42 hektara powierzchnia starorzecza w wyniku zaprojektowanych prac ziemnych zostanie powiększona o 0,94 hektara. Łączna powierzchnia powiększonego starorzecza wyniesie zatem 3,36 hektara. Zbiornik będzie miał kształt „węża” o długości 1303 m i szerokości od 8 do 56 metra. W ramach projektu powstaną również dwie wiaty rekreacyjne ze stołami i ławkami oraz miejscem do grillowania.

Wzdłuż starorzecza wykonamy ciąg pieszy rekreacyjny – częściowo jako chodnik z tłucznia, a na odcinku ponad 400 metrów również jako pomost o konstrukcji drewnianej – co uatrakcyjni całość projektu.

W ramach projektu wykonanych zostanie również 8 tablic edukacyjnych, które rozmieszone zostaną wzdłuż ścieżki spacerowej oraz przy wiatach rekreacyjnych, tworząc ścieżkę edukacyjną. Koszty całkowity projektu to blisko 1 milion 440 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie