MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika Pamięci Matki Sybiraczki

Zdzisław Surowaniec
Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił pomnik poświęcony Pamięci Matki Sybiraczki.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił pomnik poświęcony Pamięci Matki Sybiraczki. Zdzisław Surowaniec
Od mszy świętej za ojczyznę, odprawionej przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w południe w bazylice konkatedralnej, rozpoczęły się w Stalowej Woli uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Sybiraków:

- My, nieliczni zesłańcy, którzy przetrwaliśmy sybirską katorgę, jesteśmy zobowiązani do pamięci o naszych matkach sybiraczkach. To jest nasz dług wdzięczności. Tan kamień przedłuży pamięć o Was, kochane Matki, a przyszłe pokolenia ozdabiać będą kwiatami głaz pamięci Matkom Sybiraczkom.

Święto przypada w dzień św. Marcina z Tours, rzymskiego legionisty żyjący w IV wieku i wspierającego ubogich. - Świętego Marcina można uznać za patrona naszej niepodległości. Niech nas ten wielki święty zachęca swoim przykładem do bycia wiernymi Bogu. Bo od nas zależy przyszłość ojczyzny - powiedział biskup.

SKROMNY GŁAZ

Po nabożeństwie dwójka niegdysiejszych dzieci zesłanych z matkami na Sybir odsłoniła postawiony przy bazylice pomnik Pamięci Matki Sybiraczki. Poświęcił go biskup Nitkiewicz.

- Stoimy przed kamieniem Hołdu Pamięci Matkom Sybiraczkom. Nie jest to pomnik ze spiżu, na który zasłużyły kochane Matki, lecz skromny głaz, bo na taki tylko było stać Sybiraków - powiedział z gardłem zduszonym wzruszeniem przewodniczący koła Sybiraków Zbigniew Paszkiewicz.

PRZETRWALI NIELICZNI

Wspomniał, że ten rok jest Rokiem Sybiraka w siedemdziesiątą rocznicę masowych deportacji Polaków na Syberię. - Są osoby, które w czasie deportacji były dziećmi. Jeden z naszych członków miał wówczas dwa tygodnie. Tylko nieliczne dzieci zesłane w tajgi Syberii i stepy Kazachstanu, najczęściej bez ojców, przeżyły i wróciły do Polski, dzięki heroicznym wysiłkom swych matek. Wiele matek przy ratowaniu swych dzieci zapłaciły najwyższą cenę swego życia - mówił Zbigniew Paszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie