Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskuje blask wyposażenie z kościoła Św. Anny w Zaklikowie

Zdzisław Surowaniec
Odrestaurowana późnorenesansowa ambona.
Odrestaurowana późnorenesansowa ambona. arch.
Przedstawiciele Rady Parafialnej Zaklikowa wspólnie z proboszczem parafii św. Anny ks. Henrykiem Krzyżanowskim oraz kierownikiem tarnobrzeskiej delegatury Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Dominikiem Komadą, dokonali odbioru prac konserwatorskich ambony z kościoła Św. Anny w Zaklikowie.
Odrestaurowany ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku.
Odrestaurowany ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku. arch.

Odrestaurowany ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku.
(fot. arch.)

Restauracja ambony wykonana została w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki Ewelina i Marcin Gruszczyńscy w Rzeszowie. Konserwatorzy przywrócili ambonie jej pierwotny późnorenesansowy wygląd z końca XVI wieku. W ocenie Dominika Komady odrestaurowana ambona jest unikatem w regionie. - Tego typu obiektów nie spotyka się na wschód od Wisły - zapewnił.

Oprócz wspaniałej, wielobarwnej dekoracji ścian ambony ornamentyką roślinną, uwagę zwraca odkryty u góry napis w języku łacińskim o bliżej nieznanej treści. W pracowni państwa Gruszczyńskich prowadzone są także prace przy konserwacji dwóch ołtarzy bocznych, z których szczególną urodę posiada manierystyczny ołtarz z przełomu XVI i XVII wieku z obrazem Św. Karola Boromeusza.

W lipcu konserwatorzy rozpoczną przywracanie pierwotnego wyglądu ścianom i sufitowi prezbiterium kościoła Św. Anny. Zakończenie prac konserwatorskich i prezentacja parafianom efektów ich hojności i trudu planowane jest na koniec października tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie