Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Olbrzymi kontrakt - Huta Stalowa Wola dostarczy Wojsku Polskiemu 152 Krabów z wozami towarzyszącymi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i dyrektor Huty Stalowa Wola Jan Szwedo
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i dyrektor Huty Stalowa Wola Jan Szwedo MON
Huta Stalowa Wola podpisała w piątek 8 grudnia z ministerstwem obrony narodowej kontrakt na dostawę 152 armatohaubic Krab z wozami towarzyszącymi, które wejdą w skład sześciu dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”.

Kontrakt dla Huty Stalowa Wola o wartości 10 miliardów złotych. Dostarczą broń dla wojska

Wartość kontraktu wynosi około 10 miliardów złotych. Pieniądze na realizację kontraktu zostały zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej – zapewnia ministerstwo. 

- Nie ma polskiego wojska bez polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także nie ma polskiego przemysłu zbrojeniowego bez polskiego wojska. Dziś zatwierdziłem kolejną umowę, która stanowi ważny element rozwoju polskich Sił Zbrojnych. Do wcześniej zamówionych 6 dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” dołączamy kolejne 6. Zamówienie dotyczy pozyskania 152 armatohaubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi, a więc wozami amunicyjnymi, wozami dozoru technicznego, wozami przeznaczonymi dla dowództwa poszczególnych jednostek. To jest kontrakt, który został podpisany przed chwilą, który stanowi, jeszcze raz to powtarzam, ważny element wzmacniania polskich Sił Zbrojnych - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej, cytowany na stronie internetowej MON

Polski przemysł zbrojeniowy

- Wykorzystujemy moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego w pełnym zakresie. Zawsze wtedy, kiedy tylko polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie moce produkcyjne, lokujemy nasze zamówienia właśnie w polskim przemyśle zbrojeniowym. W ubiegłym roku Huta Stalowa Wola, Polska Grupa Zbrojeniowa, zawarła najwyższy kontrakt eksportowy. To też jest miara możliwości rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Synergia jest warunkiem niezbędnym do tego żeby wzmacniać obronność Rzeczypospolitej Polskiej, ale też żeby rozwijać polski przemysł zbrojeniowy - podkreślił szef MON.

Dywizjonowy moduł ogniowy 155 mm armatohaubic samobieżnych KRAB przeznaczony jest do realizacji wsparcia ogniowego na szczeblu brygady oraz dywizji. W skład jednego Dywizjonowego Modułu Ogniowego REGINA wchodzą 24 egzemplarze 155 mm armatohaubic samobieżnych KRAB oraz 18 wozów dowodzenia i logistyki (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych i 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki).
Szef MON zaznaczył, że tak szeroka modernizacja jaka ma miejsce obecnie w Wojsku Polskim wymaga korzystania z rozwiązań zarówno krajowego przemysłu zbrojeniowego, jak i zagranicznego. 

Armatohaubica z Korei

- Żeby nie tracić czasu również współpracujemy z dostawcami zagranicznymi. Współpraca z Republiką Korei jest także korzystna dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jestem przekonany, że za ileś lat nowa wersja armatohaubicy będzie armatohaubicą wspólną – polsko-koreańską. Wszystko jest na dobrej drodze żeby tak ten proces został zakończony - powiedział minister Błaszczak

155 mm samobieżna armatohaubica KRAB z lufą o długości 52 kalibrów jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady lub dywizji. 155 mm. KRAB może prowadzić skuteczny ogień z zakrytych stanowisk ogniowych na odległość do 40 km lub ogień bezpośredni na zasięgu widoczności celu. Ponadto armatohaubica przystosowana została do strzelania nowoczesną amunicją dalekonośną i specjalną o zasięgach powyżej 40 km.

Źródło: MON

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie