MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Dęta ze Stalowej Woli jedzie do Anglii na największy w Europie karnawał w Luton

Zdzisław Surowaniec
Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Mieczysławem Paruchem przed rokiem w Evergem w Belgii.
Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Mieczysławem Paruchem przed rokiem w Evergem w Belgii. Zdzisław Surowaniec
Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli z kapelmistrzem Mieczysławem Paruchem wyjeżdża w Boże Ciało do Luton - miejscowości na północ od Londynu. Weźmie tam udział w Luton Carnival - Międzynarodowego Karnawału w Luton - z udziałem polskiej społeczności.

Jak wynika z zaproszenia, jakie orkiestra dostała w kwietniu od Polonia - Polish Community Group z Luton, pomysłodawczynią przyjazdu orkiestry na karnawał jest pochodząca ze Stalowej Woli Katarzyna Behler, była członkini Chóru Kameralnego w Miejskim Domu Kultury. Chór, założony i prowadzony przez Jerzego Augustyńskiego, był w Luton już dwa razy na zaproszenie polonusów. Katarzyna po powrocie do kraju wróciła do Luton i tam zamieszkała. - Straciłem dobrą chórzystkę - śmieje się maestro Jerzy Augustyński.
Teraz w zaproszeniu dla orkiestry Sebastian Doliński napisał: „Państwa udział w tym szczególnym wydarzeniu byłby bardzo atrakcyjny dla polskiej widowni karnawału”.

Podróż dla muzyków autobusem będzie męcząca, potrwa około 36 godzin w jedną stronę. Transport samolotem nie wchodził w grę z powodu instrumentów, mających duże gabaryty. Jednak artyści przyzwyczajeni są do długich podróży, a przed rokiem mieli wojaż do Belgii, gdzie koncertowali w Evergem.

Pobyt w 200-tysięcznym Luton powinien być fascynujący. Orkiestra będzie mieć koncert w sobotę, a w niedzielę weźmie udział w Luton Carnival, na którym spodziewanych jest ponad 150 tysięcy spragnionych zabawy gości, którzy będą podziwiać pochód 50 grup karnawałowych. Trasę ulicami Luton pokona ponad 2000 uczestników, aby na koniec wziąć udział w konkursie na najlepszy karnawałowy taniec. Z przemieszczających się platform będzie dobiegać muzyka z każdego zakątka świata. W Wardown Park, gdzie pochód rozpoczyna się i kończy będą funkcjonować sceny dla młodych artystów łączących muzykę, taniec w międzynarodowym wydaniu.

Karnawał w Luton to największa tego typu impreza w Europie. Pierwszy raz miała miejsce w 1976 roku i od tego czasu staje się coraz barwniejsza i większa.. W mieście o typowo przemysłowym charakterze, udało się stworzyć unikalną na skalę europejską inicjatywę, której polska społeczność (szacowana na 20 tysięcy) jest ważnym elementem. Taniec, piękne stroje, gorące rytmy, zabawa. Można powiedzieć, że to bardzo polskie klimaty, które porwały ponad czterdziestoosobową grupę młodych ludzi do współpracy.

To już kolejny karnawał w Luton, w którym bierze udział Polish Carnival Group. Pomimo stosunkowo krótkiego stażu, zaangażowanie grupy zostało już docenione w postaci nagród oraz zaproszeń na inne tego typu imprezy. Rok 2010 przyniósł pierwsze miejsce za najlepszy debiut oraz drugie za najlepszy „Mas Mand”. W roku 2012 zdobyli drugie miejsce za najlepszą grupę młodzieżową. Kolejne trofea to nagroda specjalna od Urzędu Miasta Luton „Organisers Choice” sponsorowana przez Luton Culture oraz nagroda specjalna od Social Enterprise za najlepszy debiut grupy w Luton.

Bardzo prawdopodobne, że orkiestra ze Stalowej Woli będzie także miała okazję zwiedzić centrum Londynu. A Londyn… „Londyn wita przybysza jako miasto bardzo przyjazne, nieprzytłaczające, kuszące elegancją ulic i czystą trawą parków” - przeczytałem w przewodniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie